Fiziksel etkinliklerin kadınların bedenlerinin ve toplumsal kimliklerinin yapılanmasındaki işlevi
Function of physical activities in structuring bodies and social identities of women
  1. Tez No: 242510
  2. Yazar: SULTAN POLAT SAYGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇOKSEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı; özel spor salonlarına üye olan bayanların egzersiz öncesi ve sonrası vücut ağırlıklarında ,vücut kompozisyonlarında,vücut çevlerinde oluşan değişiklikleri ölçmek ve bu değişikliklerin bayanların kaygı,sürekli kaygı,umut düzeyleri ve kısa sempton envanteri düzeylerini tespit etmek amacıyla yapıldı..Gönüllülere 8 hafta, haftada 6 gün 30 dakikalık hem alet hem aerobik egzersizleri uygulandı. Egzersiz öncesinde 10 dakika ısınma, egzersiz bitiminde 10 dakika esneklik hareketleri uygulandı. Egzersiz şiddeti, maksimum nabzın 50-60 olarak belirlendi.Gönüllülere egzersiz öncesi ve sonrası vücut ağırlıkları. vücut kompozisyon ölçümleri,çevre ölçümleri alındı.Gönüllülere spora başlamadan ve spor bittikten sonra sürekli kaygı, durumluluk kaygı, kısa sempton envanteri, umut-umutsuzluk ölçeği ve işlevsiz tutumlar ölçeği anketleri uygulandı.Veriler toplandıktan sonra bilgisayar ortamında değerlendirilerek bağımlı gruplar arasındaki farkın anlamlılığı paired t testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective of this study is to measure the changes in body weights, body compositions and body circumferences that happen in women who are members of private sports halls before and after exercise, and determine the level of anxiety, permanent anxiety, hope and short symptom inventory in these women.Both apparatus and aerobics exercises were applied on volunteers for 30 minutes in 6 days a week during 8 weeks. 10 minutes pre-exercise heating and 10 minutes post-exercise flexibility movements were applied. Intensity of the exercise were fixed as maximum pulse to be 50-60.Body weights, body composition measurements and body circumferences of the volunteers were taken before and after exercise. Volunteers were applied surveys of permanent anxiety, anxiety, short symptom inventory, scale of hope-hopelessness and functionless attitudes.Data were evaluated in computer environment after being collected and relevenace of the difference between the concerning groups were tested by paired t test.