Kök kanallarındaki smear tabakasının uzaklaştırılmasında iki lazer tipinin ve irrigasyon solüsyonlarının etkinliklerinin karşılaştırılması
Evaluation of the efficiency of two types of lasers and irrigation solutions in the removal of smear layer
  1. Tez No: 242514
  2. Yazar: ELİF KALYONCUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ÖZSEZER DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmamızın amacı; iki lazer tipinin (Er:YAG ve Nd:YAG lazer) ve irrigasyon solüsyonları (%5,25' lik NaOCl, %17' lik EDTA, MTAD) kök kanallarındaki smear tabakasını uzaklaştırma etkinliğini SEM cihazı kullanılarak değerlendirmektir.Çürüksüz 60 adet üst orta kesici diş K tipi eğeler yardımıyla 60 numaraya kadar step-back tekniği ile genişletildikten sonra, koronal kısmının genişletilmesi amacıyla 2-4 numaralı Gates-glidden frezler kullanıldı. Kök kanalları her eğeleme sonrasında 3ml %5,25' lik NaOCl ile yıkandı. Dişler her biri rastgele 12 dişten oluşan 5 gruba ayrıldı.Grup 1 kontrol grubu olarak belirlendi. 3ml %5,25' lik NaOCl uygulamasını takiben 3ml steril distile su ile kanallar irrige edildi. Grup 2' de son yıkamada kanallara 5dk boyunca 5ml %17' lik EDTA uygulamasını takiben 3ml %5,25' lik NaOCl ve 3ml steril distile su uygulandı. Grup 3' te son yıkamada kanallara 5dk boyunca MTAD solüsyonu uygulandıktan sonra 3ml steril distile su ile kanallar irrige edildi. Grup 4' te kök kanalları, Er:YAG lazer uygulandıktan sonra 3ml steril distile su ile irrige edildi. Grup 5' te ise kök kanalları Nd:YAG lazer uygulandıktan sonra 3ml steril distile su ile irrige edildi.Kök kanallarındaki smear tabakasının varlığı SEM cihazı ile görüntülenerek değerlendirildi ve sonuçlar Kruskall Wallis ve Mann-Whitney U testi kullanılarak analiz edildi. Tüm gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05) ve smear tabakasını uzaklaştırmada etkin olmadıkları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the efficieny of two types of lasers (Er:YAG and Nd:YAG lasers) and irrigation solutions (5,25% NaOCl, 17% EDTA, MTAD) in removing the smear layer in the root canals by using SEM.The root canals of 60 caries-free maxillary central incisors were prepared with the step-back technique using K-file until size 60 and coronal flaring was achieved with size 2-4 gates glidden burs. The root canals were irrigated with 3ml 5,25 % NaOCl after each file. The teeth were randomly divided into 5 groups each consisting of 12 teeth.Group 1 was determined as the control group. Following 3ml 5,25% NaOCl application, the canals were irrigated with sterile distilled water. In group 2, at the final irrigation, following 5ml 17% EDTA application for 5 minutes, the canals were irrigated with 3ml 5,25% NaOCl and 3ml sterile distilled water. In group 3, after MTAD application for 5 minutes, the canals were irrigated with 3ml distilled water. In group 4, Er:YAG laser was applicated to root canals and after that 3ml distilled water was used. In group 5, Nd:YAG laser was applied to the root canals.The existence of the smear layer in the root canal were imaged with SEM, and results were analyzed using Kruskall-Wallis and Mann-Whitney U tests. The difference among all of the groups was statistically significant. According to the results of this study, the best smear layer removal was achieved with 17 % EDTA. The group of MTAD followed it.