Farklı güncel nikel titanyum döner alet sistemleri ile şekillendirilmiş kök kanallarındaki smear tabakasının uzaklaştırılmasında Er,CR:YSGG ve Er:YAG lazerlerin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the smear layer removal efficiency of Er,CR:YSGG and Er:YAG laser irridation in root canals prepared with different novel nickel titanium rotary systems
- Tez No: 443758
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ALAÇAM, YRD. DOÇ. UĞUR AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kök kanal şekillendirmesinde ve irrigasyonunda yeni geliştirilen NiTi sistemlerin ve lazerlerin kullanımı son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. Çalışmamızın amacı; farklı hareket tarzlarına sahip güncel NiTi eğelerle şekillendirilmiş kök kanallarının final irrigasyonunda kullanılan iki farklı lazer tipinin (Er:YAG ve Er,Cr:YSGG lazer) ve EDTA'nın smear tabakasını uzaklaştırma etkinliklerini SEM cihazı kullanarak değerlendirmektir. Çalışmamızda 192 adet alt keser diş kullanıldı ve her biri 48 adet olacak şekilde rastgele 4 gruba ayrıldı. 1. gruptaki dişler Protaper Next, 2. gruptaki dişler One Shape, 3. gruptaki dişler Reciproc ve 4. gruptaki dişler ise TFa NiTi sistem enstrümanlarıyla şekillendirildi. Şekillendirme işlemleri tamamlandıktan sonra tüm eğe grupları uygulanacak irrigasyon yöntemine göre rastgele her biri 12 dişten oluşan 4 alt gruba ayrıldı ve toplamda 16 grup elde edildi. Alt gruplardan 1. gruba şekillendirmeden başka bir işlem uygulanmadı ve kontrol grubu olarak belirlendi. 2. gruptaki dişlere Er,Cr:YSGG lazer, 3. gruptaki dişlere Er:YAG lazer ve 4. gruptaki dişlere ise %17'lik EDTA sıvı solüsyon ile final irrigasyon uygulandı. Kök kanallarındaki smear tabakasının varlığı SEM cihazı ile görüntülenerek, iki farklı gözlemci tarafından farklı zamanlarda değerlendirildi ve sonuçlar 3 yönlü faktöriyel varyans analizi ve LSD çoklu karşılaştırma testi kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Advanced NITI systems and lasers have been widely used for root canal shaping and irrigation procedures during the last years. The aim of the present study is; smear removing efficiency of final irrigation procedures including 2 laser types (Er:YAG and Er,Cr:YSGG lasers) and EDTA in root canals prepared with NITI files owing different motion types by using SEM. The study included 192 mandibular incisors randomly divided into 4 equal groups (n = 48). The samples in each group were prepared with one of NITI files; Protaper Next, One Shape, Reciproc and Twisted File Adaptive. Following shaping procedures, each group was then sub-grouped into 4 according to final irrigation protocol. No intervention was applied to the first sub-groups while Er,Cr:YSGG, Er:YAG and 17% EDTA were applied to 2nd, 3rd and 4th subgroups respectively. The presence of smear layer was examine under SEM by 2 different observers at different time intervals. The results were statistically analyzed 3-way factorial variance analysis and LSD multi comparison test. In terms of instrument type, Reciproc was found significantly superior to Protaper Next in smear removing (p < 0.05). The efficiency of irrigation protocols from highest to lowest was as; EDTA, Er,Cr:YSGG laser and Er: YAG laser. The differences among the groups were statistically significant (p < 0.05). It can be concluded that both the motion type of the instrument and the irrigation protocol are important factors for the removal of the smear.