Kazein fosfopeptid-amorf kalsiyum fosfat içerikli patın mine demineralizasyonu üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of paste containing casein phosphopeptide-amorphous calcium phosphate on enamel demineralization
  1. Tez No: 242515
  2. Yazar: BENGİ TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN AVŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızda, kazein fosfopeptid-amorf kalsiyum fosfat içerikli olan bir pat, sodyum florid içerikli diş macunu ve ikisinin birlikte kullanımının mine demineralizasyonu üzerine etkisi incelenmiştirÇalışmamızda, çekilmiş 20 adet çürüksüz alt daimi üçüncü molar diş ve 20 adet alt süt ikinci molar diş kullanıldı. Hem daimi dişler hem de süt dişlerinden 40'ar adet diş örneği elde edildi. Bu örnekler kendi aralarında, her grupta 10'ar örnek olmak üzere rasgele 4 gruba ayrıldı. Birinci grupta (kontrol grubu) pH siklusu ile mine demineralizasyonu oluşturulurken diğer gruplarda bu işleme ilave olarak örneklere kazein fosfopeptid-amorf kalsiyum fosfat içerikli pat (Grup 2), kazein fosfopeptid-amorf kalsiyum fosfat içerikli pat ve diş macunu (Grup 3) ve sadece diş macununu (Grup 4) içeren farklı koruyucu tedaviler uygulandı. Taramalı elektron mikroskobu yüzey analizi'nden elde edilen ortalama % Ca/P oranları, hem ağırlık hem de atomik olarak karşılaştırıldı ve taramalı elektron mikroskobu görüntüleri değerlendirildiDaimi dişlerde, ortalama ağırlık ve atomik % Ca/P seviyeleri en fazla Grup 3'de sonra sırasıyla Grup 2, 4 ve 1'de bulundu.
Özet (Çeviri)
In our study, the effect of paste containing casein phosphopeptide-amorphous calcium phosphate, sodium fluoride toothpaste and combination of them on enamel demineralization were examined.Extracted caries-free 20 mandibular permanent third molar teeth and 20 mandibular primary second molar teeth were used in our study. Forty tooth samples of both permanent and primary teeth were obtained. Samples were randomly divided into four groups each containing 10 samples. In the first group (control), an enamel demineralization was induced by pH cycling and in the other groups different preventive applications were performed including paste containing casein phosphopeptide-amorphous calcium phosphate (Group 2), paste containing casein phosphopeptide-amorphous calcium phosphate and tooth paste (Group 3) and only tooth paste (Group 4). Mean atomic and weight % Ca/P ratios measured by surface analysis with scanning electron microscope were compared and scanning electon microscope images were evaluated.In permanent teeth, the highest levels of mean % Ca/P atomic and weight were found in Group 3 and followed by 2, 4 and 1, respectively. Statistically significant difference was found between the other groups (p 0.05). Similarly in primary teeth, the highest levels of mean % Ca/P atomic and weight were found Group 3 and following Groups of 2, 4 and 1, respectively. Statistically significant difference was found between the other groups (p 0.05).Our findings have shown that the most effective method to prevent enamel demineralization is to use paste containing casein phosphopeptide-amorphous calcium phosphate with sodium fluoride toothpaste together. Additionally, they prevent enamel demineralization equally when they are used alone.