Günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerin çocuklarda mine ve dolgu materyalleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
The effect of daily consumed potentially erozive foods on the surface characteristic of pediatric restorative materials, primary and permanent teeth
  1. Tez No: 242520
  2. Yazar: MUSTAFA ERHAN SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP ERDİN KOYUTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı çocuk diş hekimliğinde kullanılan farklı tipteki restoratif materyallerin, süt ve daimi diş minesinin yüzey özelliklerinin çocukların sıklıkla tükettiği eroziv gıdalardan etkilenip etkilenmediğini incelemektir.Bu çalışmada asidik yiyecek ve içecekler olarak Coca cola, ayran, portakal suyu, çilekli yoğurt, dolgu materyalleri olarak Filtek Z-250, Fuji IX, Fuji II LC ve Dyract Extra ve diş olarak da süt ve daimi diş minesi kullanıldı. Her bir materyalden 5 mm çapında ve 2 mm kalınlığında toplam 900 örnek hazırlandı. Çalışmada yararlanılan içeceklerin başlangıç pH'ları ölçüldükten sonra, her bir örnek bu solüsyonlar içerisinde 10 sn bekletildi. 10 sn distile su ile yıkandı ve bu işlem her bir zaman diliminde (1 gün, 1 hafta, 1 ay, 3 ay, 6 ay) ağız ortamını simule etmek üzere 40 kez tekrarlandı. Kontrol grubu örnekler döngüye tabi tutulmaksızın % 0,9 izotonik sodyum klorür içerisinde saklandı. Hazırlanan örneklerin yüzey sertlik, pürüzlülük ve FTIR ölçümleri zaman dilimlerine göre yapıldı. Bu süreler sonrasında materyallerin yüzeyleri Tarama Elektron Mikroskobunda (SEM) incelendi. Araştırmamızda kullanılan bütün materyaller farklı ortamlarda farklı yüzey sertlik ve yüzey pürüzlülük değerleri gösterdi. Bütün materyallerin yüzey sertlik ve yüzey pürüzlülük değerlerinde %0.9'luk izotonik sodyum klorür içerisinde başlangıçtan itibaren 6. ayın sonuna kadar istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik gözlenmedi (P>0.01). Yüzey sertliği ve yüzey pürüzlülüğü üzerine en etkili değişikliğin içecek olarak Coca cola ve portakal suyunda bekletilen örneklerde olduğu, en çok etkilenen materyalin de Fuji IX olduğu belirlendi. En az değişikliğin ise tüm ortamlarda daimi dişte olduğu saptandı. Materyallerin FTIR bulgularında 3. ve 6. aydan itibaren değişiklikler gözlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of potentially erosive foods on the surface characteristics of pediatric restorative materials, primary and permanent enamel.In this study, Coca cola, buttermilk, orange juice, strawberries yogurt as acidic food and beverage; Filtek Z-250, Fuji IX, Fuji II LC and Dyract Extra and as filler material and when it comes to tooth primary and permanent teeth enamel were used. Each 5 mm diameter and 2 mm thickness of material, the total 900 samples have been prepared. After measuring the initial pH of the drinks used in the study, each sample are waited in those solutions for 10 seconds. Later it were washed for 10 seconds with distilled water and this process in each time (one day, one week, one month, 6 months) were repeated 40 to simulate the oral environment. The control group samples were stored at %0,9 isotonic sodium chloride without subjecting to any cycling. The surface hardness, roughness and FTIR measurements of the prepared samples were made in each determined period. Surface of the material after this period has been observed with Scanning Electron Microscope. All the materials used in our research showed different surface hardness and surface roughness values or different platforms. A significant change was observed on surface hardness and surface roughness values of all materials in %0,9 isotonic sodium chloride from the beginning till the end of the 6th month (P>0.01). Surface hardness and surface roughness changes on the most effective in the beverages as Coca Cola and orange juice samples held that most of the affected material has been identified as the Fuji IX. The surface changes in permanent teeth were least in all environments. On the FTIR findings of materials some change were observed since 3rd and 6th months.