Kars ilinin yöresel yiyecek ve içeceklerinin okul çağı çocukların beslenmesindeki yerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the place of local foods and beverages of Kars in the nutrition of school-age children
  1. Tez No: 852189
  2. Yazar: KARDELEN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma Kars ilindeki yöresel yiyecek ve içeceklerin okul çağındaki çocukların beslenmesindeki yerinin değerlendirmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Bu çalışma, Nisan 2023-Haziran 2023 tarihleri arasında Kars il merkezinde bulunan bir ve ilçelerinde bulunan iki olmak üzere toplam üç devlet ilkokulunda, 7-12 yaş arasındaki 38'i erkek 62'si kız olmak üzere 100 okul çağı çocuğunun katılımı ile yapılmıştır. Çocukların ve ailelerin genel özelliklerini, çocukların beslenme alışkanlıklarını, günlük enerji ve besin ögeleri alımlarını, ekran kullanımlarını, antropometrik ölçümlerini ve çocuklar ile ailelerinin yöresel yemek tüketim alışkanlıklarını saptamak amacıyla anket formu uygulanmıştır (antropometrik ölçümler araştırmacı tarafından alınmıştır). Çocukların fiziksel aktivite düzeyini saptamak için Çocuk Fiziksel Aktivite Anketi (ÇFAA) kullanılmıştır. Çalışmaya katılan erkek çocukların yaş ortalaması 8.6±1.48 yıl, kız çocuklarının ise 9.2±1.44 yıldır. Ailelerin evde yöresel yemek tüketim sıklığı %98.0 ve ev dışında yöresel yemek tüketim sıklığı %42.0'dır. Ailelerin Kars'ta yaşama süresi uzadıkça evde yöresel yemek tüketiminin arttığı saptanmıştır (p0.05). Bununla birlikte yaşa göre boy uzunluğu, Beden Kütle İndeksi (BKİ) ve bel çevresi sınıflaması, aldıkları enerji, makro besin ögeleri ve mikro besin ögeleri ortalamaları ve yöresel yemek tüketim durumu arasında istatistiksel açıdan önemli bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned and carried out to evaluate the place of local foods and beverages in the nutrition of school-age children in Kars. This study was conducted between April 2023 and June 2023, in a total of three public primary schools, one in the city center of Kars and two in its districts, with the participation of 100 school-age children, 38 boys and 62 girls, aged 7-12. A survey form was applied to determine the general characteristics of children and families, children's eating habits, daily caloric and nutrient intake, screen usage, anthropometric measurements, and local food consumption habits of children and their families (anthropometric measurements were taken by the researcher). The Child Physical Activity Questionnaire (ÇFAA) was used to determine the physical activity level of children. The mean age of boys participating in the study is 8.6±1.48 years, and that of girls is 9.2±1.44 years. The percentage of families consuming local food at home is 98.0% and the percentage of consuming local food outside the home is 42.0%. It was determined that the longer the family lived in Kars, the more local food consumption at home increased (p0.05). However, there was no statistically significant difference between height according to age, Body Mass Index (BMI) and waist circumference classification, caloric intake, averages of macronutrients and micronutrients, and local food consumption (p> 0.05).