Endotel disfonks?iyonu olan behçet hastalarında nebivololun endotel fonksiyonları üzerine olan etkisi
Effect of nebivolol therapy on endothelial functions in Behçet?s disease with endothelial dysfunction
- Tez No: 242526
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN OĞUZHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Behçet hastalığı nedeni bilinmeyen ve birçok sistemi tutan, kronik inflamasyonlaseyreden, sistemik bir vaskülittir. Vasküler tutulum Behçet hastalığının majörkomplikasyonlarından birisidir ve hastaların %30'unda görülmektedir. Nebivolol antiapoptotikve anti-oksidan özellikleri olan üçüncü kusak bir beta blokerdir. Nitrik oksiddüzeyini arttırarak vazodilatatör etki de göstermektedir. Ayrıca endotel fonksiyonbozukluğunu düzeltilebileceği bildirilmis olan bir ajandır. Çalısmamızın amacı endotelfonksiyon bozukluğu saptanan Behçet hastalarında nebivololun endotel fonksiyonu üzerineetkisini arastırmaktır.Gereç ve Yöntem: Uluslararası Çalısma Grubu Behçet Tanı Kriterlerine göre Behçethastalığı tanısı konulan, brakiyal arterde akım aracılı dilatasyon (FMD) ölçümü ile endotelfonksiyon bozukluğu saptanan, toplam 35 [ (K20(%57), E15(%43), ortalama yas 38±10,8]hasta alındı. Hastalara üç ay süreyle 5 mg/gün nebivolol tedavisi verildi. Endotelfonksiyonlarını değerlendirmek için brakiyal arterde akım aracılı dilatasyon (FMD) veendotel bağımsız vazodilatasyon (E?VD) kullanıldı. Üç ay sonra ölçümler tekrarlanıldı.Bulgular: Behçet Hastalığı tanısı konulan hastalarda nebivolol tedavisi almadan önce vesonra plazmada ölçülen hs-CRP (6,02±4,98 karsılık 5,48±4,73 p>0,05), sedimentasyon(21,08±13,04 karsılık 18,14±10,07 p>0,05) düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlıfark izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: Behçet?s disease is a chronic, multisystemic, inflammatory vasculitis with anunknown etiology. Vascular involvement is one of the major complications of Behçetdisease, during the course of Behçet disease, 30 % of patients develop vascularcomplications. Nebivolol is a third generation beta blocker which has anti-apoptotic andanti-oxidant properties. In addition, it has vasodilatator effect via increasing nitric oxidelevel. And also, previous studies showed that nebivolol may improve endothelial functions.This study aimed to assess the effect of nebivolol on endothelial functions in patients withBehçet disease who had endothelial dysfunction.Patients and methods: We prospectively studied 35 [(20(57%) females, 15(43%) males,mean age 38±10,8] Behçet?s patients with endothelial dysfunction. Behçet?s disease wasdiagnosed according to the International Study Group Criteria. Endothelial functions wereassessed by high-resolution vascular ultrasound measuring the brachial artery flow mediateddilatation (FMD) and endothelial independent vasodilatation (E?VD). Patients receivednebivolol 5 mg per day for 3 months. After three months endothelial functions wereevaluated again.Results: After the nebivolol treatment there is no significant changes in hs-CRP (6,02±4,98vs 5,48±4,73 p>0,05) and sedimentation (21,08±13,04 vs 18,14±10,07 p>0,05) levels inpatients with Behçet?s disease.