Yalova su ürünleri üretme istasyonunda Levrek (Dicentrarchus labraxL., 1758) yetiştiriciliği üzerine bir araştırma
- Tez No: 24254
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN TEMELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
52 ÖZET Bu çalışma, Marmara denizi ekolojik koşullarında, Yalova kıyısında bulunan Su ürünleri üretme istasyonu tesisinde denenen levrek balığı (Dicentrarchus laoraı L. 1758 ) Yetiştiriciliğini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. t Yumurta almak için, 2 yıldır tesiste açık alandaki havuzlarda bulunan anaç balıklar kullanılmış tır. Yumurtlatma hormon enjeksiyonu yoluyla, 4nr hacimli yuvarlak polyester tanklar içinde gerçekleştirilmiştir. Yumurtlatma sisteminde kullanılan deniz suyunda sıcaklık 14*2 C, çözünmüş oksijen 4 »5- 6,0mg/litre,Amonyak azotu 1-1,8 mg/litre arasında değişmiştir. Anaç balıklar biri yerel koşullardan! tuzluluk değerinde(%024İ diğeride yapay olarak artırılan tuzluluk değerinde (%035-36) olmak üzere iki grup halinde yumurtlatılmış tır..Balık canlı ağırlığının her kg.'ı için elde edilen yumurta sayısı(40-50 bin adet) »belirlenen yumurta çapı(950-llOO mikron), yağ damlacığı sayısı (1-2 adet) ve çapı (50-250 mikron} bu türe iliş kin diğer araştırma sonuçlarına göre daha düşük olmuştur. (2,4 » 14 »21, 29 »36,40,46) yumurtaların açılma oranı çok düşük olmuş (%5-20) ve larvaların çoğu ilk 24 saat içinde ölmüştür. Gtometogenesis ve öncesindeki dönemde anaç balıkların yeterli ölçüde beslenememeleri,bu dönemde ortam sıcaklığının düşük olması ve yumurtlama döneminde su sıcaklığındaki değiş meler, bu sonuçların temel nedenleri olarak değerlendirilmiş tir. (22; Bu çalışmalardan başka, özel bir işletmeden polietilen torbalar içinde getirilen, levrek balığı yumurtaları da larva elde etmek amacıyla kullanılmıştır.. Yumurtaların inkübasyonu ve elde edilen larvaların yetiştirilmesinde kapalı devre su 3 sirkülasyonu uygulanmış ve 2m hacimli polyester tanklar kullanılmıştır. Döllenmiş yumurtalar kötü ortam koşullarında kuluçkalanmış olup, Özellikle yüksek tuzluluk (ft04 3) ve NH -N (1,8-2 mg/}) düzeylerinin etkisiyle ilk 24 saat içinde %97 '. varan büyük çaplı ölümler olmuştur. Kalan 4500 adet larva da ha sonraki yetiştiricilik çalışmalarında kullanılmıştır.53 Bu dönemde deniz suyu tuzluluğu 1. günde %043 den 30.gUn de #024 '« düşürülmüş, sıcaklık larval dönemde 16-20°C,60-120, günlerde 20-22, 5°C olmuştur. Çözünmüş oksijen 4.5-6.5 mg/1,. PH:8,4-8,7 ve NH.İ -N:l-2 mg/1 arasında değişmiştir. Ölüm oranının yüksek olduğu ikinci dönem 70, ve 90. günlere rastlamıştır. Bu dönemde, iskelet bozukluğu gösteren juyenilerin sadece %Z0Ş sinde yüzme Kesesi olmadığı belirlenmiş tir. Bu dönemde juvenilerde gözlenen şekil bozukluğu ve ölümlere, kullanılan yemin besin değerinin yetersizliği ile uygun olma yan ortam koşullarının balık metabolik dengesi üzerindeki olumsuz etkilerinin yol açtığı sanılmaktadır. Su kalitesinin iyileştirilmesi ve kullanılan yemlerin C ve D vitaminleri ile zenginleştirilmesinden sonra, şekil bozukluğu gösteren Juvenillerin sayısında artış olmamıştır. 100, günden sonra Juvenillerin gelişmelerinde artış ol muştur. 110. günde levrek Juvenillerinin boyları 30-48 mm ağırlıklarının 324-632 mg. arasında, 175.günde boyları 6.8-10.2 cm., ağırlıklarının 4.0-10.4 g. arasında değiştiği saptanmıştır. Yürütülen çalışmalar sırasında belirlenen eksikliklerin giderilmesi durumunda ve elde edilen deneyimlerinin ışığında söz konusu tesiste daha iyi üretim sonuçları alınabilir. Ancak elde edilecek sonuçlar Ege veya Akdenizdeki benzer bir tesisin üretim sonuçlarından daima daha geride kalacaktır. Bu nedenle, Buradaki çalışmaların sadece demostrasyon ve araştırma özelliği taşıyacağı sanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY This study was carried out with an aim to investigate the sea Bass(Dicentrarchus labrax L.1758) rearing attempted in the facility of Aquaculture station found on the shore of Talova,in the Marmara Sea ecological conditions. Eggs were obtained from the broodstock that have been in captivity in the outdoor ponds of the facility for two years. Induced spawning was carried out in the circular shaped 3 polyester tanks of 4 m volume. In the spawning tanks, water tem peratures of 14+ 2°C »dissolved oxygen levels of 4 »5-6,0 ppm, and HH-z-N of 1-1.8 ppm were recorded. Broodstock was spawned in two groups: first group in the local salinity of 24 %0 and the second one in the artificially increased salinity of 35-36 %o. The number of eggs obtained per Kg. of wet fish weight(40-50.000 eggs) egg diameter(950-1100 micron), the num ber (1-2) and the diameter( 50-250 micron) of oil globule de termined was poor when compared to the other research results on this species. (2, 4, 14, 21, 29, 3b, 4u, 56). Hatching rate was very low(5-20 %) and most of the newly hatched larvaes died in the first 24 hours. Inadequate feeding of broodstock before and during the gametogenesis period,the low levels of ambient water tempera ture during this period and teraporature variations in the spawning period were considered the main causes of this resulta (22) In addition to this activities, the eggs transported in polyethylen bags with water of high şalini ty(39%0) from the fa cility of a private company were used to obtain sea bass larvae Egg incubation and larval rearing were carried out in the same 3 polyester tanks of 2m volume and closed water circulation sys tem was used in this period. The fertilized eggs were incubated in poor ambient conditions. high salinity (43%o) and NH,-N(l,8- 2 mg/1) levels were the main reasons for mass mortality (97%) of larvae in the first 24 hours. The remainder 4500 larvae were used in the later rearing activities.55 In this period, sea water salinity was reduced from 43 *o in the first day to 24 *o in the 30 th day. Water tem perature was between 16-20 C in the first two months and 20-22,5°C between 60-120 th days. Dissolved oxygen of 4,5- 6,5'mg/l, rH of 8.4-8.7 and NH -N of 1-2 ppm were recorded during rearing activities. The second period in which the mortality rate was high was between the 70 th and 90 th days.lt was determined that only 20% of the deformed juveniles has no swim bladder, some nutritional deficiencies and poor culture conditions which effect the metabolic balance of fish were considered the main causes of skeletal deformities and mor talities. The re was no more increase in the number of deformed juveniles, after some improvements in water quality and supplementation of feed with vitamin C and D. The growing rate of juveniles increased after 100 th day. It was determined that the lenght of the 110 days old juveniles varied between 30-48 mm and weight between 324-632 mg. and that 175 old days juveniles reached the length of 6. 7-10. '