Tarımsal mekanizasyonun gelişmesinde tarım kredi kooperatiflerinin yeri ve önemi
  1. Tez No: 24255
  2. Yazar: İBRAHİM YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF UÇUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
40 ÖZET Dünya' da ve Türkiye'de hızla çoğalan nüfusun sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için aynı kalan tarımsal alanlarda, üretimin arttırılması gerekmektedir. Dolayısıyla birim alandan daha fazla mahsul alabilmek için tan m girdilerinin çok iyi ve dengeli bir şekilde kullanılması ve uygulanılması gerekir. Bunun için başta mekanizasyon olmak üzere diğer tarımsal girdilere de gereken önemin verilmesi zorunlu olmaktadır. Bu anlamda, İ ZMİ R-MANİSA- AYDIN yörelerinde Tarım Kredi Kooperatifleri incelenmiştir. Araştırmanın amacı; Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarımsal mekanizasyonla ve gelişmesiyle ilişkisi, bulundukları yörelerde tarımsal işletmelerin rasyonel raakinalaşmasındaki etkisi ve uygulamada karşılaştıkları tarımsal mekanizasyona ilişkin sorunlar ve geleceğe yönelik gelişim eğilimi saptanmaya çalışılacaktır. Bu amaca yönelik olarak araştırma çalışmaları gerçekleştirilirken anket uygulaması yapılmıştır. Anketler İZMİR-MANİSA-AYDIN illerinde bulunan 23 adet Tarım Kredi Kooperatifi, 21 adet Tarım Kredi Kooperatifine ortak çiftçi ve 2 adet Tarım Kredi Kooperatifleri ile anlaşmalı üretici firmada yapılmıştır. Araştırmalarda bütün kooperatiflerin yöre şartlarına göre alet makina sattığı saptanmıştır. Ayrıca kooperatife ortak durumda bulunan çiftçilerin genelde kooperatif hizmetlerinden memnun olduğu ortaya çıkmıştır. Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiyle en yakın dialogda olan teşkilat olması sebebiyle üretici41 firmaların mallarını kooperatifler vasıtasıyla satmak istemesi de anketlerden çıkan bir sonuçtur. Ayrıca Türkiye'deki alet makinaların %70-75'inin Tarım Kredi Kooperatifleri vasıtasıyla satıldığından yola çıkarak, üretici firmalar anlaşma şartlarına uygun alet makina çıkarmak zorunda kalacaklardır. Bu gibi işlerde de en uygun, tam anlamıyla bu işi yapabilecek olanlar Tarımsal Mekanizasyon bölümü mezunları olacaktır. Dolayısıyla ortaya kaliteli, vasıflarına uygun alet makinalar çıkacak, çiftçi bunu rahatlıkla kullanabilecek, az zamanda yaptığı daha fazla iş ile kâra geçecek ve gelişmekte olan Türkiye'deki Tarımsal Mekanizasyon böylelikle en üst seviyeye gelecektir.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY So that the population, which increase rapidly in the world and in Türkiye, can be fed it is necessary that the production has to show rising on the agricultural areas which are the same. So, the agricultural input must be adjusted very well and balanced in order to get much more production from the unit field. So, at first to the mechanisation and to the other agricultural inputs it has to be given the necessary importance. In thi3 meaning, in the areasof İZMİ R-MANİSA-AYDIN, agricultural credit cooperatives have been examined. The aim of research İ3 to fix the correction of agricultural credit cooperatives and agricultural mechanisation and its developing, and the effect of agricultural enterprise on rational mechanisation on the area where they have been, and the problems which they have met on practising about the agricultural mechanisation and the developing tendency which directs to the future. Direct to this aim while the research tryings were being realised the practising of questionnaire has been done. Questionnaires have been done on the 23 agricultural credit cooperatives and 21 farmer which are partner to the agricultural credit cooperatives which are in the area of İ ZMİ R- MANİSA and AYDIN. In researchs, it is fixed that all the cooperatives has sold the instrument machine according to the condition of area. In addition it has been understood that the workers who are partner to the cooperatives are glad from the service of the cooperative in general. Because the agricultural credit cooperatives are in43 the closest dialogue organisation to the farmer, it is a result that comes out from the questionnaires that the producer firms want to 9ell their productions by the help of the cooperatives. In addication, if we go from a reality that 70-75 percent of the instrument machines in Türkiye has been sold by the help of agricultural credit cooperatives, the producer firms will have to produce instrument machine which are suitable to agreement conditions. In these work, too, like that, the most suitable, exactly, who will be able to do this work will be the people who are graduated from the devision of agricultural mechanisation. Therefore, quality and suitable to the qualities instrument machines will come out and the farmer will use these easily and in short time he will do much more work and get more profit and by this way, agricultural mechanisation which has been developing in Türkiye will come to the highest level.