Fonksiyonel (Yüzüstü ve sırtüstü pozisyonda) manyetik rezonans görüntüleme ile konus medullaris hareketinin belirlenmesinin gergin omurilik sendromonun tanısına katkıları
Value of determining conus medullaris movement with supine and prone position functional magnetic resonance imaging in the diagnois of tethered cord syndrome: A clinical study
- Tez No: 242551
- Danışmanlar: PROF. DR. TALAT KIRIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Gergin omurilik sendromu(GOS), omuriligin gerilmesine baglı olarak alt ekstremitelerdehareket, duyu bozuklukları ve inkontinans gibi belirti ve bulgular ile seyreden bir klinik tablodur.GOS'un klasik radyolojik tanısında alçak yerlesimli konus medullaris, filumda lipom ya da ayrıkomurilik malformasyonu gibi bulgular hemen daima mevcut olmakla beraber, klinik bulgularıolan ancak radyolojik olarak normal yerlesim ve görünümde konus medullaris saptanan hastalardada GOS bulunabilir. Standart MRG normal yerlesim ve formdaki konusun gerginligi hakkındayeterli bilgi verememektedir. Bu çalısmada normal bireylerde ve GOS tanısı olan hastalardayüzüstü ve sırtüstü pozisyonlarda elde edilen MRG'de konus medullarisin hareketliligiarastırılmıstır.GOS süphesi bulunmayan gönüllüler ile diger nedenlerle lomber MRG istenmis 40 bireykontrol grubunu, GOS tanısı olan 12 hasta ise çalısma grubunu olusturmustur. Konus medullarisinhareketliligi, yüzüstü ve sırtüstü pozisyonda duranın ön duvarı ile konus arasındaki mesafeölçülerek degerlendirilmistir. ki ölçüm arasındaki fark, kese çapına oranlanarak hareket yüzdesiolarak degerlendirilmistir.Kontrol grubunda konus medullaris hareketi 4.43±1.92 mm, hareket yüzdesi % 30±0.14olarak bulundu. Hasta grubundaysa; ameliyat öncesi ortalama konus medullaris hareketi0,51±1,12mm, ortalama hareket yüzdesi % 3±7, ameliyat sonrası ortalama konus medullarishareketi 0,63 ± 0,71mm, ortalama hareket yüzdesi % 4 ± 5 arasında degismekteydi.Kontrol grubundan elde edilen degerler, fonksiyonel MRG'nin konus medullarishareketini belirlemede yararlı olacagını gösterdi. GOS tanısı kesin olan hastalarda yüzüstüMRG'nin tanıya ek bir bilgi saglamadıgı görüldü. Radyolojik olarak gerginlik nedenibulunamayan, klinik olarak GOS süphesi hastalarda ise yüzüstü MRG'nin yararı hakkında,çalısma grubunun daha çok edinsel(sekonder) GOS'lu olgulardan olusması nedeniyle yorumyapılamadı. Ameliyat sonrası MRG'nin, anatomik degerlendirmede ve komplikasyonlarınbelirlenmesinde oldukça yararlı oldugu, ancak konus medullaris hareketindeki degisikligingösterilmesi yönünde kısıtlı bilgi verdigi görüldü. Ancak, istatistiksel olarak anlamlı olmasada, sırtüstü ve yüzüstü pozisyonda konusun dural kese ön kenarına olan mesafesinin ameliyatsonrasında azaldıgı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Tethered cord syndrome (TCS) is characterized by motor and sensory disturbance in thelower extremities as well as urinary symptoms due to mechanical stretching of the spinal cord.Although classical radiological diagnosis of TCS often involves low lying conus, fattyinfiltration of the filum or split cord syndrome, diagnosis can be difficult when conus isappearing normally and there are slight clinical sign and symptoms. Standard magneticresonance imaging (MRI) techniques do not provide information about possible tethering in anormally appearing cord located in the expected spinal level. The aim of this study was toinvestigate the diagnostic value of supine and prone spinal MRI scans in demonstration ofmovement in conus medullaris and predicting TCS.The study group consisted of 40 volunteers with with no clinical signs or symptomsrelated to TCS as the controls and 12 patients with diagnosis of TCS. Conus medullarismovement was calculated as the difference of distances measured between the conus and theanterior wall of the dural sac in supine and prone positions and ratio of this distance to thedural sac diameter at the same level represented percentage movement.In the control group, conus movement was measured 4.43±1.92 mm and movementratio as % 30±0.14. In the patient group, preoperative median conus movement was0,51±1,12mm and movement ratio % 3±7. In this group, postoperative median conusmovement was 0.63-0.71mm and movement ratio % 4 ± 5.Data from the control group proved supine and prone MRI useful in showing the conusmovement. In patients with TCS, prone MRI was not found useful and its use could not beentirely invertigated in patients with doubtful diagnosis of TCS due to the small size of thestudy group. Postoperative supine and prone MRIs were useful in detecting anatomical detailsand complications but data was restricted for determining the change of conus movement. Butalthough statistically insignificant, distance between conus and anterior wall of dural sac wasslightly diminished.