Maküler hol cerrahisinde anatomik ve fonksiyonel sonuçlar
Anatomic and fonksi̇yonel results in macular hol surgery
- Tez No: 462411
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BAYKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada maküla deliği tedavisinde vitreoretinal cerrahinin anatomik ve fonksiyonel başarısını ve ortaya çıkan komplikasyonları değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu retrospektif çalışmada Helsinki deklarasyon kriterlerine uyulmuştur ve Atatürk Üniversitesi Tıp Fkültesi Hastanesi Etik Kurulu'nun onayı alınmıştır.1 Ocak 2013 – 15 Ağustos 2016 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastahane'si göz kliniğinde maküla deliği nedeniyle vitreoretinal cerrahi geçiren 33 hastanın 36 gözüne ait veriler retrospektif olarak incelendi ve olgular anatomik ve fonksiyonel başarı ile görülen komplikasyonlar açısından değerlendirildi. Yaşları 25 ile 85 arasında değişen (ort.67,9±10,6) hastaların 21'i (% 63,6) kadın ve 12'si (% 36,3) erkekti. Deliklerin 6 tanesi (% 16,7) evre 2, 11 tanesi (% 30,6) evre 3, 19 tanesi ise (%52,8) evre 4 idi. Cerrahi öncesi EDGK logMAR1,09±0,37 iken cerrahi sonrası EDGK logMAR0,81± 0,50 idi. Hastalarımızda ortalama semptom süresi 7,08 ± 7,95 (1-36) ay idi. 23 Gauge PPV ardından ILM (ve varsa ERM) dual (brillant+tripan mavisi) boya yardımıyla soyulan hastalara göziçi C3F8 gaz tamponadı uygulanıp 7 gün yüzüstü pozisyon verildi. Ortalama 15,77 ay (3-30 ay) takip edilen 36 gözün 31'inde(% 86,11) anatomik başarı 36 gözün 27'sinde ise(%75) fonksiyonel başarı elde edildi. Ameliyat sırasında 1 (%2,8) hastada iatrojenik retinotomi, diğer 1 (%2,8) hastada ise kristallin lens arka kapsülüne temas sonucunda arka kapsül perforasyonu gelişti. Ameliyat sonrasında ise 16 hastada (% 44,4) katarakt gelişimi, 1 hastada (% 2,8) ise medikal tedavi ile kontrol edilebilen göz içi basıncı yüksekliği saptandı. Olgularımızın cerrahi öncesi ve sonrası EDGK arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
To evaluate anatomic and fonctional success of vitreoretinal surgery(VRS) and assosiated complications in macular hole(MH) surgery. This retrospective study was conducted in accordance with the tenets of the Decalaration of Helsinki, with local ethical approval from Atatürk University Scholl of Medicine, Ophtalmology Departmant. Data of 33 patients(36 eyes) with advanced MH who underwent VRS between 1 January 2013 and 15 August 2016 were studied respectly. Age of patients included in the study ranged from 25 to 85 years(average 67,9 ±10,6). Male to female ratio was 12/21(36,3% ;63,6%). There were 6 eyes(%16,7) with stage 2, 11 eyes (%30,6) with stage 3, 19 eyes(%52,8) with stage 4 MH. Best corrected visual acuity(BCVA) in logMARsystem was found to be 1,09±0,37 before surgery and 0,81±0,50 after surgery. Average symptom period among patients was 7,08±7,95 months(1-36 months). Following 23 G PPV, by using dual(brillant and tripan blue) dye ILM as well as ERM(if present) were identified peeled and intraocular C3F8gas tamponade applied. All patients advised to stay in facedown position for seven days after surgery. The average follow-up time was15,77 months. After evaluation of all 36 eyes; the anatomic and functional success achived was %86,11 (in 31 eyes) and %75 (in 27 eyes) respectively. During surgery iatrogenic retinotomy developed in 1 patient(%2,8). Morever cridtslline lens capsular perforation developed in 1 patient(%2,8) due to posterior capsular touch. While cataract formation was found in 16 patients(%44,4), medically controlled high presure develope in only 1 patient(%2,8) postoperatively. The difference of BCVA in pre and post operative period was statistically significant.