Kadın basketbolcularda gövde, skapula ve omuz kuşağı enduransının üst ekstremite fonksiyonel testleri ve performans üzerine etkisi
The effects of trunk, scapula and shoulder girdle endurance on upper extremity functional tests and performance in female basketball players
  1. Tez No: 873783
  2. Yazar: ELİF ÖRMECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi ve Rehabilitasyonu Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Basketbolda başarılı şut atışı, sporda performansı etkileyen kriterlerden biridir. Bu çalışma, kadın basketbolcuların başarılı bir şut atışı gerçekleştirebilmeleri için gerekli olan gövde, skapula ve omuz kuşağı enduransı ile ilişkisini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışma, 18-40 yaş arasındaki 36 kadın basketbolcu ile gerçekleştirildi. Gövde enduransını değerlendirmek amacıyla yüzüstü köprü testi ve yan köprü endurans testi, skapular bölge enduransını değerlendirmek amacıyla skapular kas endurans testi, omuz kuşağı enduransını değerlendirmek amacıyla omuz endurans testi ve fonksiyonel testler ile ilişkisi kapalı kinetik zincir üst ekstremite testi, üst ekstremite Y denge testi ve oturarak tek kol top atma testi yapıldı. Elde edilen veriler doğrultusunda serbest atış ve 3-sayılık atış performanslarının test parametreleri ile ilişkisi incelendi. İstatistiksel analizde Spearman korelasyon testi kullanıldı. Çalışmanın sonucunda yüzüstü köprü testi ile dominant taraf ile ayakta gerçekleştirilen serbest atış testi arasında (r=0,33, p=0,04) ve dominant omuz enduransı ile dominant olmayan taraf ile ayakta gerçekleştirilen serbest atış testi arasında negatif yönde zayıf ilişki (r=-0,32, p=0,05) bulundu. Dominant olmayan taraf ile gerçekleştirilen yan köprü testi ile aynı taraf ayakta gerçekleştirilen serbest atış testi arasında negatif yönde zayıf ilişki bulundu (r=-0,35, p>0,05). Ancak skapular kas enduransı ile serbest atış ve 3-sayılık atış testleri arasında ilişki görülmedi (p>0,05). Kadın basketbolcularda gövde ve omuz enduransı ile serbest atış arasında zayıf bir ilişki olduğu saptanırken, skapular kas enduransının şut atışı performansı ile ilişkisi bulunmadı (p>0.05). Ek olarak, kadın basketbolcularda fonksiyonel testlerin şut performansı üzerinde orta düzeyde etkisi olduğu bulundu. Elde edilen bulgular sonucunda, gövde ve omuz enduransının şut atış performansı ile zayıf ilişkili olduğu, ancak skapular kas enduransı ile şut atış performansı arasında bir ilişki olmadığı bulunmuştur. Basketbol performansını etkileyen diğer internal ve eksternal faktörlerin şut atış performansı üzerinde etkisinin araştırılması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Successful shooting in basketball is one of the criteria that affects performance in sports. This study was planned to investigate the relationship between the trunk, scapula, and shoulder girdle endurance required for female basketball players to make a successful shot. The study was conducted with 36 female basketball players between the ages of 18-40. Trunk endurance was evaluated with the prone bridge test and side bridge endurance test, scapular endurance with the scapular muscle endurance test, shoulder girdle endurance with the shoulder endurance test and upper extremity closed kinetic chain test, upper extremity Y balance test and seated one-arm medicine ball throwing test. In line with the data obtained, the relationship between free throw and 3-point shooting performances and test parameters was examined. Spearmen correlation test was used for statistical analysis. As a result of the study, a weak positive correlation was found between the Prone Bridge Test and the Free Throw Test performed in standing position with the dominant side (r=0.33, p=0.04), and between the Shoulder Endurance Test performed with the dominant side and the free throw test performed standing position with the non-dominant side (r=-0.32, p=0.05). A weak negative correlation was observed between the Side Bridge Test performed with the non-dominant side and the Free Throw Test performed standing position with the non-dominant side (r=-0.35, p>0,05). However, no relationship was observed between the Scapular Muscle Endurance Test and Free Throw and 3-point Shoot Tests (p>0.05). It was found that there was a weak relationship between trunk and shoulder endurance and free throw throws in female basketball players. Additionally, functional tests were found to have a moderate effect on shooting performance in female basketball players. As a result of the findings, it was found that trunk and shoulder endurance were weakly related to shooting performance, but there was no relationship between scapular muscle endurance and shooting performance. We think that the effects of other internal and external factors affecting basketball performance on shooting performance should be investigated.