Kirk beş yaş ve alti akut koroner sendromlu hastalarda glikoprotein IB alfa kozak polimorfizmi
Kirk beş yaş ve alti akut koroner sendromlu hastalarda glikoprotein IB alfa kozak polimorfizmi
- Tez No: 242550
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ ÖNCÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Glikoprotein Ib? (GPIb?) reseptörü, trombositin endotel altı dokulara bağlanmasını yöneten bir moleküldür. Bu reseptörün polimorfizminden biri olan Kozak polimorfizmi, başlangıç kodonu olan ATG'e göre -5 pozisyonunda bulunan timidinin sitozinle yer değiştirmesi sonucu oluşur. Kozak polimorfizminin GPIb? yüzey ekspresyonunu artırarak tromboz gelişimine katkısı olduğu düşünülmektedir. Son yıllardaki çalışmalarda GPIb? Kozak polimorfizminin akut koroner sendrom, iskemik inme ve perkütan koroner girişimler sonrası gelişen restenozda etkili olduğuna dair bulgular elde edildiği gibi bu ilişkinin gösterilemediği çalışmalar da mevcuttur.Çalışmaya 2007 ile 2009 tarihleri arasında kardiyoloji polikliniğimize başvurup 45 yaş ve altı akut koroner sendrom öyküsü olan ve akut koroner sendrom kliniği ile Koroner Yoğun Bakım Ünite'sine yatırılan 200 hasta (172 erkek, 28 kadın, yaş ortalaması: 39.29 ± 5.4 yıl) ve kontrol grubu olarak da sağlıklı 200 kişi (92 erkek, 108 kadın, yaş ortalaması: 41.11 ± 10.38 yıl) dahil edilmiştir. Çalışma popülasyonu toplam 400 kişiden oluşmaktadır.Hasta grubunun 47'sinde (%23.5) GpIb? Kozak polimorfizmi'ne rastlanırken kontrol grubunda 45 kişide (%22.5) bu polimorfizm tespit edildi (p= 0.812).GpIb? Kozak polimorfizminin kırk beş yaş ve altı akut koroner sendrom ile başvuran hastalarda sağlıklı popülasyona göre görülme sıklığının anlamlı ölçüde farklı olmadığı saptandı. Ancak NSTEMI ile başvuran hastalarda (N= 49), GpIb? Kozak polimorfizminin görülme sıklığının (17/49=%35), STEMI ile başvuranlara göre (30/151=%20) anlamlılık sınırında daha fazla olduğu görüldü (p= 0.05). NSTEMI ile başvuran ve ekokardiyografik tetkiki yapılan 32 hastanın GpIb? Kozak polimorfizmi pozitif olan 10'unda ortalama EF % 52.5 ± 7.5 iken GpIb? Kozak polimorfizmi tespit edilmeyen 22'sinin ortalama EF'si % 58.7 ± 7.7 idi (p= 0.07). Aradaki fark anlamlılık sınırına yakın olarak tespit edildi (mean differance 6.2, confidence interval = -0.81/11.1).Sonuç olarak STEMI ile kıyaslandığında, NSTEMI ile başvuran hastalarda GpIb? Kozak polimorfizmi sıklığı sınırda anlamlılık taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
GPIb? receptor is the chief molecule responsible for initial platelet adhesion to the subendothelium. A thymidine to cytosine single nucleotide substitution at position ?5 from the ATG start codon characterizes the Kozak sequence polymorphism which is one of the polymorphisms of this receptor. The Kozak polymorphism may increase surface expression of GPIb? and contributes thrombogenesis. Recent studies revealed the role of the GPIb? Kozak polymorphism in acute coronary syndrome, ischemic stroke and restenosis after coronary percutaneous interventions but there are also some studies in the literature, in which this relation could not be demonstrated.This study enrolled 200 patients (172 male, 28 female, mean age: 39.29 ± 5.4 years) and 200 healthy control subjects (92 male, 108 female, 41.11 ± 10.38 years). The patient group is composed of patients admitted to our coronary care unit with acute coronary syndrome at and under the age of 45 and patients who applied to our cardiology out-patients? clinic after hospital discharge with a diagnosis of acute coronary syndrome at and under the age of 45.Kozak polymorphism frequencies for patients (23%) versus control subjects (22.5%) did not differ significantly (p= 0.812). However in patients presented with NSTEMI (N=49), the frequency of GpIb? Kozak polymorphism was almost significantly higher (17/49=%35) when compared with patients presented with STEMI (30/151=%20, p=0.05). In addition to it; in GpIb? Kozak polymorphism positive patients presented with NSTEMI, in whom echocardiography could be done (N=10), mean EF was 52.5 ± 7.5%. On the other hand in patients presented with NSTEMI but do not carry GpIb? Kozak polymorphism (N=22), mean EF was calculated to be 58.7 ± 7.7% (p= 0.07). The difference in ejection fraction between two groups approached borderline significance (mean differance 6.2, confidence interval = -0.81/11.1).In conclusion, in patients presented with NSTEMI, the frequency of GpIb? Kozak polymorphism approached borderline significance when compared with patients presented with STEMI.