Fetal anomali nedeniyle terminasyon önerilen gebeliklerde ailenin kararında etkili olan faktörler
The factors that affect the decision of family about termination of pregnancy due to fetal anomaly
  1. Tez No: 242556
  2. Yazar: DİDEM ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP HAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmanın amacı hayatla bağdaşmayan ciddi fetal anomali saptandığında veya normal yaşamı önemli bir şekilde etkileyecek fetal anomali varlığında ebeveynler gebeliğin devamı konusunda karar verirken hangi faktörlerden etkilenmektedirler.Çalışma İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Prenatal Tanı ve Tedavi Ünitesince yürütüldü. Hasta grubunu 01/05/2008 - 01/05/2009 tarihleri arasında prenatal tanı ve tedavi ünitesinde fetal anomali tanısı koyulan ve fetal anomali nedeniyle gebeliğinin sonlandırılması seçeneği sunulan 156 gebe oluşturdu. Dağıtılan anket formunda gebe ve eşinin sosyodemografik özelliklerini, obstetrik öyküyü, gebe kalma şeklini, anomali öyküsünü, akraba evliliği olup olmadığı, anomalinin özelliği ? sayısı- teşhis edildiği gebelik haftası, teşhis edilme şekli, anomalinin nasıl tarif edildiği, fetusu ne derece etkileyeceğini düşündüğü, anomaliyi ne derece anladığı, ne derece etkilendiği, gebeliğin devamı veya sonlandırılmasında etkili olan faktörler ve bu faktörlerin ne derece etkili oldukları gibi sorulardan oluştu.Çalışmamıza katılan gebe yaş ortalaması 27.7, eş yaş ortalaması 31; gebelerin %48.7, eşlerin %48.1 ilköğretim mezunu; 108 ailenin(%69.2) aylık geliri 500-2000TL; 30 ailede (%19.2) akraba evliliği var; 11'nin (%7.7) önceki gebeliğinde anomali öyküsü mevcut; 7'sinde (%4.5) anomali nedeniyle gebelik sonlandırma öyküsü mevcut; 2'sinin (%1.3) özürlü yaşayan çocuğu var, 145'i (%92.9) doğal yöntemle gebe kalırken, diğerleri ek üreme teknikleri kullanmış; 72'sinde (%46.1) anomali bebek hareketleri-24 hafta içinde tespit edilmiştir. Fetal anomali dağılımını 1. sırada %51.9 ile SSS anomalileri, 2. sırada %27.6 ile KVS anomalileri oluşturmuştur.Major anomalilere sahip gebeliklerde ailelerin %75'i gebeliğin sonlandırılması yönünde karar vermiştir. Gebeliğin devamı yönünde karar vermede 1. derece etkili faktör `inanç' iken, gebeliğin sonlandırılması yönünde karar vermede 1. sırada etkili faktör `doktorların ifadeleri' olarak tespit edilmiştir.Karar vermede doktorların, ekonomik durumun, dini inancın, anomalinin tarifinin ve anomaliyi anlama derecesinin etkili olduğu saptanmıştır. Buna karşın eğitim durumunun, aylık gelir dağılımının, anomali öyküsünün, anomali nedeniyle gebelik sonlandırma öyküsünün, özürlü yaşayan çocuk öyküsünün, gebe kalma şeklinin, anomalinin teşhis edildiği gebelik haftasının, anomali sayısının, din adamlarının ve ailenin etkili olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to research the factors that affect the decision of family about termination of pregnancy due to fatal fetal anomaly or having an anomaly that affect normal life very adversely.Our study is made by Prenatal Diagnostic and Therapy Unit of Obstetric and Gynecology Department in İstanbul Medical Faculty of İstanbul University. 156 pregnant women have been chosen for our study between 01.05.2008-01.05.2009. Questionnaire is composed of socio-demographic properties of pregnant women and her husband, obstetric anamnesis, the way of being pregnant, anomaly anamnesis, consanguinity, anomaly?s feature-number-gestational week of diagnosis, the way of description of anomaly, the degree of fetal affect, the degree of understanding the anomaly, the degree of stress, the factors that affect the decision of family abot the future of pregnancy due to fetal anomaly.%75 of families with major anomalies have decided to terminate their pregnancies. The first factor for the decision of rejecting termination is `religion?, on the other hand the first factor for the decision of accepting termination is `doctor?s expressions?.In our study we had the results of doctors statements, economic status, religious belief, the way of description of anomaly and the degree of understanding the anomaly is significantly important for giving decision, but educational level, monthly income distribution, anomaly anamnesis, termination anamnesis due to anomaly, disabled child anamnesis, the way of being pregnant, gestational week of diagnosis, number of anomalies, family and reverend is not significantly important for giving decision.