Endometriyum ve over kanserinde in vitro bromodeoksiüridin işaretleme indeksinin prognostik etkenlerle karşılaştırılması
Comparison of bromodeoxyuridine labelling index with prognostic factors in endometrial cancer and ovarian cancer
  1. Tez No: 242555
  2. Yazar: YASEMİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Endometriyum kanseri ve over kanserinde birçok prognostik etken tanımlanmış olmasına rağmen, hastalığın seyrini belirlemede ek biyolojik belirteçlere ihtiyaç vardır. Tümör hücre proliferasyonunu gösteren deoksiribonükleik asit (DNA) sentezinin S (sentez) fazındaki oranı, bir timidin analoğu olan 5 bromo 2 deoksiüridin (BrdU) ile ölçülebilmektedir. Bu çalışmadaki amacımız, BrdU ile in vitro hücre çoğalma hızının ölçümünü, over kanseri ve endometriyum kanserinde standart prognostik etkenlerle karşılaştırmak ve hastalıksız sağkalımı belirlemede kullanımını araştırmaktır.İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum A.B.D'da opere olan endometriyum kanseri tanılı 42 hasta ve over kanseri tanılı 26 hasta çalışmaya alınarak, ameliyat sırasında tümör dokusundan örnekleme yapıldı. Taze doku örnekleri anti-BrdU monoklonal antikor ile immünhistokimyasal yöntemle boyanarak, DNA sentezleyen işaretli hücrelerin mikroskopta sayımı gerçekleştirildi. Hastalar izleme alınarak, BrdU işaretleme indeksinin (BrdU-ii) tümör histolojisi ve klinik veri ile karşılaştırması yapıldı.Endometriyum kanseri olgularında ortanca BrdU-ii %7.125 (%0-%43.91) olarak hesaplandı. Prognostik değişkenler olan, yaş (50), tümör histolojisi (endometrioid tip ve endometrioid olmayan tipler), histolojik grad (grad 1-2 ve grad 3), cerrahi evre (erken ve ileri evre), miyometriyal invazyon derinliği (%50), lenfovasküler alan invazyonu ve ameliyat öncesi CA-125 düzeyleri (35 U/ml) analiz edildiğinde alt grupların BrdU-ii'lerinin farklı olmadığı bulundu. Adjuvan tedavi uygulanan 24 hastanın BrdU-ii, adjuvan tedavi uygulanmayan hastalardan farklı bulunmadı. Hastaların ortalama takip süresi 43±12.89 ay idi. İzlem süresince dört hastada lokal nüks ortaya çıktı. Sağkalım analizinde, BrdU-ii sınır değeri %7.125 olarak alındığında, BrdU-ii düşük olgularda hastalıksız sağkalım 69 ay, BrdU-ii yüksek hastalarda 66 ay olarak bulundu. İstatistiki olarak, BrdU-ii'nin endometriyum kanserinde hastalıksız sağkalımı belirlemede etkin olmadığı saptandı (p=0.24).Over kanseri grubunda ortanca BrdU-ii %6.05 (%0-%51.19) olarak tespit edildi. Yaş (50), evre (erken ve ileri evre), asit varlığı, neoadjuvan sistemik kemoterapi uygulanması, rezidü hastalık ve evreleme cerrahisi/sekonder debulking açısından incelendiğinde alt grupların BrdU-ii'lerinin farklı olmadığı bulundu. Ameliyat öncesi CA-125 düzeyleri ile BrdU-ii arasında bir ilişki saptanmadı. Hastaların tümüne adjuvan kemoterapi uygulandı. Ortalama takip süresi 30.2±22.8 ay idi. Takip süresince nüks gelişen olguların (n=17) BrdU-ii %2.5 olarak bulundu, nüks saptanmayan olguların (n=5) ise ortanca BrdU-ii %33.52 olarak hesaplandı. Nüks gelişen hastaların BrdU-ii anlamlı düzeyde düşük bulundu (p=0.01). Benzer şekilde, sağkalım analizinde düşük BrdU-ii saptanan over kanseri olgularında hastalıksız sağkalım 12 ay iken, BrdU-ii yüksek olgularda 34.2 ay olarak tespit edildi (p=0.032). Over kanserinde, BrdU-ii düşük olan olgularda, hastalıksız sağkalımın anlamlı düzeyde azalmış olduğu gözlemlendi.Sonuç olarak, hücre çoğalma hızını gösteren BrdU-ii'nin, over kanserinde kemoterapiden fayda görecek hasta alt gruplarının tanımlanmasında ve nüks riskinin belirlenmesinde standart prognostik etkenlerle birlikte kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Despite many prognostic factors, adjunctive biological markers are required in endometrial cancer and ovarian cancer for prediction of outcome. Deoxyribonucleic acid (DNA) synthesis S phase fraction indicating cell proliferation can be measured by 5 bromo 2 deoxyuridine, a thymidine analogue. The aim of this study is to compare the measurement of malignant cell proliferation with in vitro BrdU assay with standard prognostic factors and search its predictive value for disease free survival in endometrial cancer and ovarian cancer.Fortytwo endometrial cancer and 26 ovarian cancer patients operated in I.U. Istanbul Medical Faculty Obstetrics and Gynecology Dept. were included in the study. From these patients, tissue samples were taken from tumoral mass intraoperatively. Fresh tissue samples were stained immunohistochemically with anti-BrdU monoclonal antibody and DNA synthesizing labelled cells were counted on microscope. BrdU labelling index (BrdU-LI) was compared with histopathological and clinical data.Median BrdU-LI was measured 7.125% (0%-43.91%) in endometrial cancer patients. When prognostic factors such as age(50), tumor histology (endometrioid vs nonendometrioid types), histologic grade (grade 1-2 vs grade 3), stage (early vs advanced stage), myometrial invasion (50%), lymphovascular space invasion and preoperative CA-125 levels (35 U/ml) were analysed, BrdU-LI among subgroups were indifferent. BrdU-LI of twentyfour patients given adjuvant therapy was not different from follow up patients. Mean follow up period was 43±12.89 months. Recurrence was detected in four patients during this interval. When 7.125% is taken as the cut off point, in patients with low BrdU-LI disease free survival was 69 months while it was 66 months in patients with high BrdU-LI, in survival analysis. Statistically, BrdU-LI did not predict disease free survival (p=0.24).In the ovarian cancer group, median BrdU-LI was 6.05% (0%-51.19%). BrdU-LI was found to be indifferent among subgroups of age (50), stage (early vs advanced stage), ascites, neoadjuvant chemotherapy, residual tumor and primary staging /secondary debulking surgery. Preoperative CA-125 levels were not correlated with BrdU-LI. All patients recieved adjuvant chemotherapy. Follow up period was 30.2±22.8 months. Median BrdU-LI of patients with recurrence (n=17) was 2.5% whilst 33.52% in patients without recurrence (n=5). BrdU-LI was significantly low in patients with recurrence (p=0.01). In survival analysis, patients with low BrdU-LI had a disease free survival of 12 months while in patients with high BrdU-LI disease free survival was 34.2 months. This difference was statistically significant (p=0.032)As a conclusion, BrdU-LI denoting cell proliferation rate can contribute to standard prognostic factors in discriminating patients sensitive to chemotherapy and prediction of outcome, in ovarian cancer.