Total Abdominal Histerektomi olan hastalarda, yara yeri enfeksiyonunun oluşumunda hastaya ait faktörlerin saptanması.
Determination of the factors of the patients having Total Abdominal Hysterectomy in the formation of wound infection.
  1. Tez No: 242571
  2. Yazar: FİLİZ KABU HERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Total Abdominal Histerektomi sonrası yara yeri enfeksiyonu gelişen ve gelişmeyen olguların karşılaştırılarak hastadan kaynaklanan risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştırÇalışmanın örneklemini, Ocak-Aralık 2008 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığına Bağlı Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekoloji ve Onkoloji Kliniklerinde histerektomi ameliyatı olan ve çalışmayı kabul eden yara yeri enfeksiyonu gelişmiş 35 hasta ile basit rasgele yöntemle seçilmiş 35 hasta oluşturmuşturVeri toplama aracı olarak ?Hasta Bilgi Formu? kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler Statistics Package for Social Sciences (SPSS) 15.0 istatistiksel paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir.Bu çalışmada kullanılan temel değişkenler şunlardır: Hastaların sosyo-demografik özelliklerinin bulunduğu ?Kişisel Bilgiler?, ameliyat nedeni ve yapılan ameliyatın özelliklerinin yeraldığı ?Tanı ve Yapılan İşlemler?, yara yeri enfeksiyonu oluşumunu etkileyebilecek hasta özelliklerini içeren ?Hikaye?, hane özelliklerinin belirlendiği ?Yaşam Koşulları?, el hijyeninin yeterli olup olmadığının bulunduğu ?Hijyenik Durum?, ameliyat öncesi döneme dair yara yeri enfeksiyonuna neden olabilecek risk faktörlerinin yeraldığı ?Pre-op Dönem?, hastaların ameliyat ve ameliyat sonrası döneme dair bilgilerini içeren ?Bilgi Düzeyi?, sağlık personelinden post-op eğitim alma durumunun belirlendiği ?Post-op Eğitim?, ameliyat sonrası döneme dair yara yeri enfeksiyonu'na neden olabilecek risk faktörlerinin bulunduğu ?Post-op Dönem?, ve enfeksiyon belirtileri ve belirtilerin fark edilme zamanının yeraldığı ?Enfeksiyon Belirtilerinin Farkedilmesi? bölümlerinden oluşan ?Hasta Bilgi Formu? kullanılmıştırSonuç olarak; hastaların özelliklerinin ve davranışlarının yara yeri enfeksiyonu'nun gelişimini etkilediği ve yapılan yanlış uygulamaların önlenmesi için kapsamlı bir hemşirelik bakımı ve eğitimine gereksinimleri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is concerned with the reasons underlying the patient-related risk factors for wound infection after the total abdominal hysterectomy. The question here is handled by making a comparison between the cases that wound infection was diagnosed and the othersThe sampling was made up of 70 people. 35 of them have undergone hysterectomy operation between January and December in 2008 at gynecology and oncology clinics of the Zekai Tahir Burak Women Health Education and Research Hospital. These people have also suffered from wound infection. Another party was selected via simple random sampling at the same institutionResearch data was collected through“Patient Inquiry Form? and they were evaluated through the Statistics Package for Social Sciences (SPSSThe main variables to research wound infection were as follows: ?Personal Information? that informs us about socio-demographic characteristics of the patient; Diagnosis and Treatment? that includes justification for the operation and operational procedures; ?Story? that includes some characteristics that might effect Surgical Site Infection (SSI) formation, ?Conditions of Life? that enables us to understand household characteristics; ?Hygienic Situation? that informs us about whether the hand hygiene is sufficient or not; ”Pre-operation period" that covers the risk factors for the operation; ?Information Level? that includes information about operation process and afterwards.; ?Post-operation Education? that informs us about the training period of the health staff; and ?Diagnosis of the Infection Indicators? that covers the indicators and the exact time of their realizationIn conclusion, the study findings show that personal characteristics and behaviors of the patients affect deeply the evolution of wound infection. In order to prevent misapplications, there is need for more comprehensive nursing care.