Doğuştan çarpık ayaklı hastalarımızda ponseti yöntemi ile tedavi sonuçlarımız
The result of treatment pes ekinovarus with ponseti method
  1. Tez No: 242595
  2. Yazar: AHMET CEMİL SÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızda 2005 ve 2008 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında Ponseti yöntemi ile tedavi ettiğimiz Doğuştan Çarpık Ayaklı (DÇA) 32 hastanın 56 ayağını değerlendirdik. Hastalarımızın tedaviye başlamadan önce ve son muayenelerinde Dimeglio ve arkadaşlarının kullandığı dereceleme sistemi kullanılarak değerlendirme yapıldı. Hastaların ayaklarına ortalama 8 (dağılım 6 ? 10) alçı yapıldı. 42 ayakta, ameliyathane şartlarında lokal anestezi altında Doğan ve arkadaşlarının tarif ettiği mini open teknik ile Aşilotomi uygulandı. Alçılama sonrası 3-4 yıl ayaklara Stenback ortezi takıldı. Ortalama takip süresi 36 ay (dağılım 16 ? 59 ay ) idi.DÇA hastalarımızda tespit edilen en sık komplikasyon ayak önü adduksiyonu idi (%44). Orteze uyum gösteren 17 hastanın 3'ünde (%17), uyum göstermeyen 10 hastanın 9'unda (%90) ayak önü adduksiyonu vardı. İdiopatik DÇA'lı hastalarda Plantigrade yürüyebilen hasta oranı %96 idi. Kompleks DÇA hastalarda hepsinde ortez uyumunun tam olmasına rağmen tümünde nüks olduğu gözlendi ve bu hastalara ek tedavi edici girişimlere ihtiyaç duyuldu.Çalışmamızda DÇA tedavisinde Ponseti yöntemi ile yapılan manipülasyon ve alçı tedavisininde %78 oranında başarılı olduk. Bu hastalarda ortez uyumu tedavi sonucunu etkiliyordu. KÇA hastalarımızda Ponseti yöntemi ile düzelme oranımız %100 olarak gerçekleşdi, ancak uzun dönem takiplerinde hepsinde nüks görüldü.
Özet (Çeviri)
In Our study, Between 2005-2008, we assessed 52 feets of 32 congenital talipes ekinovarus (TEV)patients whom we treat with Poseti method at Orthopedy and Travmatology department of Yüzüncü Yıl Univercity Medical Faculty. Before treatment and at the last examination, evaluation has been executed with classification used by Dimeglio and his friends. Eight casts have been used at patient?s feets on avarage (between 6-10). On 42 feets, Achilles tenotomy with mini open technic defined by Doğan and his friends has been applied under operation conditions with local anesthesia. After removal of casts, Steenback Orthosy was used for feets.The avarage follow-up time is 36 months (between 6-59).The most viewed complication diagnosed at kongenital TEV patients is metatarsus adductus(%44). There were metatarsus adductus at 3 of 17 patients who has compliance with orthesy (%17) and 9 of 10 patients who has non-compliance with orthesy (%90). Although at all patents with complex TEV, the compliance to orthesy was perfect, recurrence was viewed on all of them, so we needed more treating procedures for these patientsIn our study, we get %78 success from cast treatment and manipulation applied by Ponseti technic in the treatment of kongenital TEV patients. Compliance of orthesy possibly affects the result of the treatment. The rate of correction by Ponseti method at complex TEV patients was %100, but nevertheless recurrence was viewed during long-lasting follow-up at all of them.