Malign ve benign mesane patolojilerinin ayrımında difüzyon magnetik rezonans görüntülemenin yeri
The value of diffusion-weighted magnetic resonance imaging in the differantiation of malignant and benign urinary bladder pathology
  1. Tez No: 242594
  2. Yazar: MEHMET NECAT KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT AVCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Mesane duvar patolojilerine yönelik DAG çalışmasında ölçtüğümüz ADC değerlerini sistoskopik biyopsi sonuçlarıyla korele ederek ADC değerinin malign tümör-benign duvar patolojisi ayrımında ve yüksek-düşük grade tümör ayrımında etkinliğini araştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18- 86 yaşları arasında toplam 88 kişi alındı. Bunlardan 5 kişi MR çekimi için uygun olmadığından çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya 83 kişi dahil edildi. Kontrol grubu için 20 (7 kadın, 13 erkek) sağlıklı birey seçildi. Mesane patolojisi olan 63 olgu (53 erkek, 10 kadın) vaka grubunu oluşturdu. Vaka grubunun yaş ortalaması 62,84 ±11,2 olup bunlardan 46 olgu malign, 17 olgu ise benign patolojiye sahipti. 46 mesane Ca vakasının 9'u kadın, 37'si erkek (%19,6 kadın, %80,4 erkek) olup ortalama yaş bakımından cinsiyetler arasında anlamlı fark izlenmedi. Hastalar 1,5 Tesla manyetik alan gücünde MR cihazında faz dizilimli body koil ile alt batın MR incelemesi kullanılarak incelenmiştir. Difüzyon ağırlıklı görüntüler tek atımlı spin eko ?echo planar?görüntüleme sekansı ile elde edilmiştir. ?b? değeri 0, 500 ve 1000 mm2/sn olarak belirlenmiş olup total tarama zamanı 151 sn sürmüştür. Elde olunan görüntüler üzerinden, görünür difüzyon katsayısı (apparent diffusion coefficient, ADC) mesanede tespit edilen kitlelerden hesaplanmıştır. Kontrol grubunda ise ADC normal mesane duvarından hesaplanmıştırADC değerleri bakımından Hasta-Kontrol grupları arasında fark olup olmadığını belirlemek amacıyla tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) yapılmıştır. Malign lezyon grupları ile benign lezyon grupları arasında fark olup olmadığını belirlemek amacıyla da Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Hesaplamalarda anlamlılık düzeyi olarak %5 alınmış ve hesaplamalar SPSS istatistik paket programında yürütülmüştür. Ayrıca yüksek gradeli tm gubu ile düşük gradeli tm grubu arasında fark olup olmadığını belirlemek için yine Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.Bulgular: Çalişmamızda ADC değerleri bakımından mesane malign tümör grubunun ortalaması ve standart sapması 1,07 ±0,26 x10-3 mm2/s olurken, benign duvar patolojisi olan grubun ortalaması ve standart sapması 1,80 ±0,19 x10-3 mm2/s dir.
Özet (Çeviri)
Purpose/Introduction: To investigate the role of diffusion-weighted MR imaging (DWI) in the diagnosis of urinary bladder (UB) tumors by means of measuring apparent diffusion coefficient (ADC) values.Subjects and Methods: A total of 88 people aged between 18-86 years were studied. Five patients were excluded from the study due to incooperation to MR examination, and 83 people were included into the study. Sixty three patients having UB pathology (46 malignant, 17 benign) constituted the case group. Twenty individuals without any UB pathology constituted the control group. DWI was applied to all individuals.