Anti-anjiogenik etki gösteren non-viral gen taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesi üzerine yapılan çalışmalar
Investigations on development of non-viral gene delivery systems with anti-angiogenic effect
  1. Tez No: 242613
  2. Yazar: ONGUN MEHMET SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN BOZKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasında, anjiogenezi inhibe ederek tümör büyümesini engelleme potansiyeline sahip trombospondin geni içeren pDNA'yı etkin, güvenilir ve dayanıklı olarak hücreye taşıyabilecek nanopartikül ve lipozom formülasyonlarının hazırlanmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilmiştirBu çalışmamızdaki hedeflerimiz, normal damarlanma gösteren hücrelere zarar vermeden sadece anjiogenik tümör hücrelerine özgü yanıt oluşturacak farmasötik formülasyonlar geliştirmektir. Bunu sağlamanın yollarından biri, polikatyonların, polietilen glikol ile kimyasal modifikasyonlarının sentezlenmesi ile kan dolaşımındaki stabilitelerini artırmaktır. PEGilasyon basamağı ve etkisi in-vitro ortamda incelenmiştir. Ayrıca, polipleks ve lipoplekslerin fizikokimyasal özellikleri, sitotoksiteleri ve fizikofarmasötik özellikleri araştırılmış, MCF-7 hücre hattında gen aktarım etkinlikleri incelenmiştirFormülasyon özellikleri iyileştirilmiş ve gen aktarım özelliklerinin yüksek olduğu anlaşılan L2 ve C2 kodlu formülasyonların, ileride in vivo çalışmalarda anti-anjiogenik yaklaşım ile kanser tedavisine yönelik ön bulgu elde etmek için kullanılabilirliği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, novel techniques have been proposed for the development of nanopartical and liposome formulations that will transfer a pDNA with a thrombospondin gene, which has been shown to prevent tumor growth by inhibiting angiogenesis, to an active? safe and resistant cellThe objectives of this present work are to develop formulations that can directly affect angiogenic tumor cells without harming cells that exhibit vasculogenesis. This can be achived by synthesizing polycations? which are chemically modified with polyethylene glycol? to improve stability in blood circulation. To this end? PEGylation step and its effects are invastigated in-vitro. Moreover? physicochemical properties? cytotoxicities and physicopharmaceutical properties of polyplexes and lipoplexes are examined. Furthermore? MCF-7 (breast cancer epithelia) cells have been used to investigate the applicability of polyplexes and lipoplexes for gene transfection efficiancyThe results of this thesis reveal that formulations? which are coded as L2 and C2? have improved formulation properties with high gene transfection properties. Accordingly? these formulations can be further used as a gen delivery system in the in vivo studies to obtain preliminary findings on anti-cancer treatment by anti-angiogenesis approach.