Ankara ili genelevlerinde çalışan kadınların cinsel yolla bulaşan hastalıkları, mesleksel riskleri, uğradıkları şiddet ve istismar bağlamında bir araştırma.
A research on women working in ankara's brothels in the context of sexually transmitted diseases, occupational risks, violence and abuse that they are being exposed.
  1. Tez No: 242614
  2. Yazar: AYSUN BALSEVEN ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BİLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Halk Sağlığı, Forensic Medicine, Public Health
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Tıp Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ankara İli Genelevlerinde Çalışan Kadınların Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkları, Mesleksel Riskleri, Uğradıkları Şiddet ve İstismar Bağlamında Bir AraştırmaSözel ve fiziksel şiddet, cinsel saldırı gibi pek çok travmatik olaya açık ve korunması olmayan fuhuş sektöründe çalışan ve bu çalışmanın örneklemini oluşturan genelev kadınları şiddetin farklı boyutlarını yaşamakta, maruz kaldıkları riskler nedeniyle hem fiziksel hem de psikolojik olarak ciddi zarar görmektedirler.Bu araştırmanın amacı fuhuş sektöründe çalışan genelev kadınlarının maruz kaldıkları mesleksel riskleri, cinsel yolla bulaşan hastalıkları, maruz kaldıkları şiddeti ve istismarı insan hakları ihlalleri açısından ele almak ve seks çalışanlarının ayrımcılığa uğramadan haklarından yararlanabilmeleri için nelerin yapılması gerektiği konusunda öneriler getirmektir.Bu araştırmada Nisan 2007- Ağustos 2007 tarihleri arasında Ankara Belediye Hastanesi Zührevi Hastalıklar Bölümü'ne muayeneleri yapılmak üzere başvuran 138 genelev kadınına birebir görüşme yoluyla, görüşme formu uygulanmıştır.Çalışmaya katılan genelev kadınlarının %20,3'ünün 26-30, %20,3'ünün %36-40 yaş aralığında oldukları görülmüştür. Eğitim yılı ortalaması 5,9'dur. Kadınların %48,5'i çocukluklarında fiziksel istismara uğradıklarını belirtirlerken, %13'ü cinsel istismara uğradığını bildirmiştir. Kadınların %35'i CYBH geçirdiğini belirtmiştir. Son bir yıldır cinsel ilişki sırasında ne sıklıkta müşterilerinin kondom kullandıkları sorulduğunda, kadınların %55,8'i her zaman yanıtını verirken, kondom kullanılmadığı durumlarda kullanılmama nedenleri sorulduğunda, kadınların %60'ı müşterilerinin kullanmak istememesini gerekçe göstermiştir. Kadınların %14,5'i müşterileri tarafından fiziksel şiddete maruz kaldığını belirtmiş olup, %70,2'si sözlü şiddete maruz kaldığını bildirmiştir. Kadınların %14'ü bu sektörde çalışırken cinsel saldırıya uğradığını belirtmiş olup, %34,1'i intihara teşebbüs ettiğini bildirmiştir.Fuhuş sektöründe çalışanların herkesle eşit düzeyde insan haklarından faydalanmaları sağlanmalı, seks işçilerine yönelen her türlü şiddetin farkında olunarak ortadan kaldırılması, yaşadıkları sosyal ortamın koşullarının düzeltilmesi, ekonomik olanaklarının geliştirilerek gelecek güvencelerinin sağlanması, bütün bu süreçlerin ilgili mevzuatın gözden geçirilerek düzenlenmesi hedeflenmelidir.
Özet (Çeviri)
The women working in the brothels who were the samples of this research and vulnerable to many traumatic cases such as violence, sexual assault, verbal or physical abasement are subject to the various forms of violence and seriously harmed either physically or psychologically due to the risks that they exposed to.The aim of this study was to discuss sexually transmitted diseases and the professional risks, violence and abuse that they exposed to in terms of human rights and to make suggestions on what should be done in order that sex workers could enjoy their rights without any discrimination.Within this research, one to one interviews with 138 women working in the brothels who visit Ankara Municipality Hospital Department of Venereal Diseases for medical examination conducted between April 2007 and August 2007.20,3 % of women working in brothels who participated this study were in age group of 26-30 and 20,3 % of them were aged 36-40. Average duration of education was 5,9. 48,5 % of participants expressed that they have been subjected to physical abuse in childhood and 7,6 % to sexual abuse. 35 % of women reported that they have previously had STD. We also asked the participants the frequency of condom use of their customers during sexual intercourse in the preceding year. The answer of 55,8 % of women was ?always?; for 60 % of women who stated that their customers did not use condom, the reason was unwillingness of the customers. 14,5 % of them reported exposure to physical violence and 70,2 % verbal violence. Sexual assault while working in the brothels was reported by 14 % of the participants, and suicide attempt was declared by 34,1 % of them.Women who work in prostitution sector must be enabled to enjoy human rights as equal as others; their social and economic conditions should be improved and their future must be insured; those procedures should be realized by revision of relatedlegislation.