Köpeklerde ön çapraz bağ kopuklarının sağaltımında tuberositas tibiae'yi öne taşıma tekniğinin klinik ve radyolojik değerlendirilmesi
Clinical and radiological evaluation of advancement of tibial tuberosity for the treatment of ligamentum cruciatum anterior deficient on canine stifle
  1. Tez No: 242617
  2. Yazar: ÖZGE ÇAPTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada; ön çapraz bağ (LCA) kopuğu teşhisi konulan köpeklerde, Türkiye'de ilk kez uygulanan Tuberositas Tibiae'yı Öne Taşıma Tekniği'nin (TTA) uygulanabilirliğinin belirlenmesi, pre- ve postoperatif klinik ve radyolojik muayene sonuçlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi, alınan sonuçların ve deneyimlerimizin meslektaşlarımıza detaylarıyla aktarılması amaçlandıTezin çalışma materyalini, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı, Ortopedi ve Travmatoloji Küçük Hayvan Kliniği'ne getirilen ve ön çapraz bağ kopuğu teşhisi konulan değişik canlı ağırlık, yaş, cinsiyet ve ırktaki 15 adet köpek oluşturduİnsan diz ekleminde yapılan biyomekanik çalışmalar sonucunda ortaya çıkan TTA'nın ana amacı, ön çapraz bağ kopuklarına neden olan tibiofemoral kopma kuvvetini nötralize etmeye yöneliktir. Diz eklemi içindeki anterior ve posterior tibiofemoral kopma kuvveti, yaklaşık olarak patellar ligamente yani tibia'nın fonksiyonel eksenine paraleldir. Bu kuvvet patellar ligament ile tibial plato arasındaki açıya (PTA) bağlıdır. Bu kuvveti nötralize eden kuvvet, ekstremitenin tam ekstensiyonda iken ekstremiteye yük vermesi sırasında PTA'nın 90° olduğunda şekillenirTTA uygulanan olgular, pre- ve postoperatif (10., 30., 60., 90. ve 120. günlerde) klinik ve radyolojik olarak değerlendirildi. Klinik olarak Ilinois Üniversitesi Değerlendirme Skalası; radyolojik olarak da osteoartrit değerlendirme skalası kullanıldı. Radyolojik kontroller, bilgisayar ortamında özel bir program (BS200Pro Software-BsÇelik, TTA measurement, BAB Digital Imaging System 2007, Ankara) aracılığıyla yapıldıPreoperatif ve postoperatif PTA'lar karşılaştırıldığında, sırasıyla; ortalama 104.39° iken, postoperatif ortalamasının 95.94° olduğu ve PTA'daki yaklaşık 6°'lik sapmanın olgularda klinik olarak herhangi bir olumsuz sonuç doğurmadığı belirlendi.Olguların ilgili ekstremitelerini ilk kullanma ve yürüme zamanı akut 8 olguda 2-7 gün (ortalama: 4.25 gün) iken; kronik 7 olguda 3-16 gün (ortalama: 10 gün) olduğu belirlendi. Fonksiyonel iyileşme zamanları akut olgularda (takip edilemeyen olgu no: 2 hariç) 20-68 gün (ortalama: 42.85 gün); kronik olgularda ise 12-165 gün (ortalama: 77.28 gün) olarak belirlendi. Olguların %20'sinde ılımlı derecede kalıcı topallık şekillendiği belirlendi. 11 olguda ?çok iyi? iyileşme görülürken, 1 olguda ?tatminkar?, 2 olguda ?zayıf? sonuçlar elde edildiTuberositas Tibiae'yı Öne Taşıma Yöntemi'nin, köpekler de ön çapraz bağ kopuklarının tedavisinde oldukça başarılı, komplikasyon oranının diğer sağaltım yöntemlerinden az, yeni ve güvenli bir cerrahi prosedür olduğu kanısına varıldı. Ayrıca akut LCA kopuğu bulunan olgularda, erken teşhis ve erken cerrahi müdahalenin TTA'da daha başarılı ve radikal sonuçların elde edildiği sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to state on applicability of tibial tuberosity advancement (TTA) procedure, performed in Turkey first time, in dogs with diagnosed ligamentum cruciatum anterior (LCA) rupture, and to evaluate comparatively pre- and postoperative clinical and radiological outcomes and to share all results and our experiences with our colleagues.The material of the study included 15 dogs in various breed, age and sex, applied to Ankara University, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Surgery, Clinic of Orthopaedics and Traumatology with the complaint of hind limb lameness in which ligamentum cruciatum anterior (LCA) rupture was diagnosed.The main purpose of TTA, resultant of biomechanical studies on human knee, is to neutralize the tibiofemoral shear forces, therefore compensating for LCA deficient. A force results in either an anterior and posterior tibiofemoral shear force dependent upon the patellar tendon angle (PTA) between the patellar tendon and the tibia plateau slope. There is a joint force approximately parallel to the patellar tendon. A neutral tibiofemoral shear force was proposed to be at a PTA of 90° during the fully extended weight-bearing positionThe TTA cases were evaluated clinically and radiologically on preoperatively and postoperatively 10th, 30th, 60th, 90th and 120th days. Ilinois University Evaluation Scales for clinical outcomes and osteoarthritis scale were used for radiological outcomes. Radiological follow-up was examined via a special computer programme (BS200Pro Software-BsÇelik, TTA measurement, BAB Digital Imaging System 2007, AnkaraPre- and postoperative mean PTA was determined respectively: 104.39° and 95.94° and there is no clinical negative result on the cases due to approximately 6° variabilityThe first using and walking time of relevant extremities for acute 8 cases were from 2 to 7 days (mean 4.25 days), for chronic 7 cases were from 3 to 16 days (mean 10 days). The functional healing time of relevant extremities for acute cases were (exception of case no: 2) from 20 to 68 days (mean 42.85 days), for chronic 8 cases were from 12 to 165 days (mean 77.28 days). The residual lameness was shown 20 per cent of the cases.The results were; excellent in 11, satisfactory in 1 and poor in 2 of the cases (exception of 1 case due to unfollow-upAs a result; it was concluded that TTA procedure was quite successful on treatment of LCA ruptures, complication rate of it fewer than other treatment methods, TTA is a new and reliable surgical procedure. Besides, TTA procedure is more successful and obtains radical results for acute LCA rupture cases via early diagnosed and early surgical intervention.