Diffüz saç dökülmesi olan bayanlarda trichoscan sonuçları ve demir eksikliği anemisi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
The results of trichoscan in women with diffuse hair loss with the correlation of iron deficiency anemia
  1. Tez No: 242616
  2. Yazar: HATİCE UCE ÖZKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇALKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Diffüz Saç Dökülmesi Olan Bayanlarda Trichoscan Sonuçları ve Demir Eksikliği Anemisi İle İlişkisinin DeğerlendirilmesiGiriş: Diffüz saç dökülmesi belirli bir kalıba uymayan yaygın saç seyrelmesiyle sonuçlanabilen, nedene bağlı bir şekilde akut veya kronik TE şeklinde seyreden saç dökülmesi tipidir. Saç hastalıklarının tanısı için çok sayıda teknik geliştirilmiştir. Ama halen kesin tanı koydurucu bir yöntem bulunamamıştır Trichoscan son yıllarda dermatologlar tarafından sıkça kullanılan bir programdır. Saç dökülmelerinde ve saç hastalıklarında tanıya yardımcı bir metot olduğu çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir.Amaç: Trichoscan yazılım programının bayanlardaki diffüz saç dökülmesinin ayırıcı tanısındaki başarısını ve demir eksikliği anemisinin saç dökülmesiyle ilişkisini araştırmak.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Polikliniğine diffüz saç dökülmesi şikâyetiyle başvuran 100 bayan hasta alındı. Hastalar muayene ve SÇT sonuçlarına göre TE normal, TE seyrek ve AGA olarak gruplara ayrıldı. Hastaların yaşı, adet düzensizliği, kıllanma artışı, hormon ve ilaç kullanımı, saç dökülme süresi, sistemik hastalık öyküsü bilgisayar ortamında kayıtlı hasta dosyalarına kaydedildi. Tüm hastaların saçlı deri temporoparital bölgesinden 1cm²'lik alan özel saç tıraş makinesi ile 0.5cm kalacak şekilde kesildi. 3 gün sonra tekrar çağırılan hastaların kesilen saç bölgesi siyah boya ile boyanarak 12 dk bekletildi. Daha sonra fotofinder videodermoscopla alınan fotoğraflar Trichoscan yazılım programı ile analiz edildi. Ayrıca tüm hastalardan ferritin, tam kan sayımı ve demir/demir bağlama değerleri için kan alınıp laboratuara gönderildi.Bulgular: Hastaların yaşları 17 ile 63 (ortalama 27,6) arasında saptandı. Gruplar ve saç çekme testi sonuçlarına göre laboratuar sonuçları arasında anlamlı bir fark saptanmadı. İlginç olarak ferritin değerleri olması gereken optimal düzeyin çok altında saptandı. Ancak hastalarda anemi yoktu.
Özet (Çeviri)
The results of Trichoscan in women with diffuse hair loss with the correlation of iron deficiency anemia Background: Diffuse hair loss do not fit into a certain mold that can result in extensive hair rare, proceeding due to a cause with acute or chronic progress. Many tecniques had been advanced for the diagnosis of hair diseases. However a certain diagnostic method hadn?t been found. Recently Tricoschan is a programme being used frequently by dermatologists. In hair loss and hair diseases a method assisting diagnose had been shown in literary data.Objective: The success of Tricoschan software programme as differancial diagnosis in women having diffuse hair loss with the correlation of iron deficiency anemia.Material and Methods: 100 female patient applied to the department of Dermatology belonging to Yüzüncü Yıl University with the complaint of diffuse hair loss had been incorporated to the study. Patients had been separated groups named as TE normal, TE rare and AGA according to examination and hair pulling test. Ages, menstruation, hirsutism, using of hormone and drug, hair loss period and systemic disease story belonging to patients had been recorded to computers. Hairs remain 0,5 cm length in a 1 cm 2 area belonging to all patients after cutting procedure with a special hair shaving machine. Patients had been called after 3 days and the hair cutted area of them had been kept 12 minutes after painted with black dye. The photographs had been taken with fotofinder videodermoscop then analized with Trichoscan software programme. Moreover blood had been taken from all patients for the determination of ferritin, complete blood count and iron/iron binding capacity.Results: The age of patients ranged from 17 to 63 (mean 27,6). According to groups and results of hair pull test no significant data had been determined between the laboratuary findings. Surprisingly ferritin values determined under expected optimal levels. But patiens hadn?t got anemia.