Fosfomisin disodyum kaplı üreteral stentlerin sık karşılaşılan üropatojenlere ve enkrustasyona karşı etkinliğinin in vitro ve in vivo olarak incelenmesi
In vitro and in vivo activity of fosfomycin disodium loaded ureteral stents against common bacterial uropathogens and encrustation
- Tez No: 242642
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Üroloji, Microbiology, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Üreteral stentlerin kullanımı hastalık tedavi yöntemlerindeki gelişmelere paralel olarak hızla artmaktadır. Yaklaşık bir ile bir buçuk ay hastanın vücudunda kalan stentlerin neden olduğu önemli problemlerin başında infeksiyon ve enkrustasyon gelmektedir.Stent yüzeyinde bakteriler tarafından biyofilm tabakası oluşumu saatler içerisinde gerçekleştirilmektedir. Enkrustasyon ve bakteri eradikasyonu oral antibiyotiklerle mümkün olamamakta ve bu nedenle stentin çıkarılması gerekmektedir. Bunun önlenmesi amacıyla çeşitli maddeler ile kaplanmış stentler daha önceki çeşitli çalışmalarda kullanılmıştır. Bu çalışmalarda elde edilen bulgular, etken madde içeren özel kaplamalı stentlerin idealkoşullara ulaştığında etkin çözümü sağlayabileceği yönündedir.Çalışma kapsamında bu alanda kullanılabilecek daha etkili ve direnç gelişimini önleyebilen biyouyumlu stent ve antibakteriyel maddeler araştırılarak, bakteriler üzerindeki MİK değerleri ile direnç gelişme oranı düşük, anti adhesiv etkisi ve idrar yollarına spesifitesi yüksek olan,gebelerde kullanma sınıfı B olan, ayrıca diğer organlarda bulunma veya tutulma oranı olmayan fosfomisin kullanılmıştır.Sunulan çalışmada içerisine fosfomisin yüklenmiş poli(laktid-ko-glikolit) ile üzeri kaplanmış stentler ile bu stentlerin plazma polimerizasyon tekniği ile polietilen glikol kaplanmış formları hazırlanmıştır.Bu çalışmada hazırlanan materyallerin in vitro ve in vivo koşullarda morfolojik özellikleri, ilaç salım profilleri, antibakteriyel etkinlikleri ile enkrustasyon oluşumunu önlemedeki etkinlikleri karakterize edilerek klinik uygulamalarda kullanılabilirlikleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of urethral stents is rapidly rising with the development in disease treatment. The main problems related the use of stents, that are placed for one or one and a half month in patients body, are infection and encrustation.Biofilm layers formed on the stent surface by bacteria, are consisting in a few hours. Encrustation and bacteria eradication is not possible with oral antibiotics and therefore stents need to removed. To prevent encrustation and infection, special coated stents has been used in various studies. According to results of this studies, in ideal conditions active material loaded special coated stents could be effective.In this study, more effective and non-drug resistant stents and antibacterial agents are investigated, and fosfomycin with low MIC and drug resistance rates, anti-adhessive properties, high spesifity on urinary tract and B-Class pregnancy use, is selected as modeldrug.Fosfomycin loaded poly(lactide-co-glycolide) coated stents and with by plasma polymerization technique, polyethylene glycol coated forms are prepared to prevent encrustation and infection.In vitro and in vivo morphologic properties, drug release profiles, antibacterial efficiancy and effectivity on prevention of encrustation are characterized and capacities for use in clinical application are discussed.