İneklerde iki farklı kuru dönem antibiyotik preparatının(Cloxacillin benzatine ve Procaine penicilin-Neomicin sulphate) sağaltıcı ve koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of therapeutic and preventive effectiveness of two dry period antibiotic preparations (cloxacillin benzatine and procaine peniciline-neomicin sulphate) in dairy cows.
  1. Tez No: 242641
  2. Yazar: OSMAN İNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KÜPLÜLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sunulan çalışmanın amacı sütçü ineklerde CMT, SHS ve mikrobiyolojik ekim yöntemlerinin subklinik mastitis insidansının ve mikrobiyolojik etkenlerinin belirlenmesinde etkinliğinin araştırılması, özellikle kuru dönem başında uygulanan uzun etkili farklı iki antibiyotik preparasyonunun mevcut enfeksiyonların sağaltımında ve kuru dönem başından postpartum 7.güne kadar olan süreçte, yeni enfeksiyonlardan memeyi korumadaki etkinliğinin araştırılmasıdır.Bu amaçla serbest yetiştirme sisteminde barındırılan makinalı hijyenik sağım uygulanan, yaş, ırk ve verim özelliklerine göre rasyon uygulanan; yaşları 3-11 arasında değişen, bir laktasyondaki süt verimi ortalama 25 kg olan Hollstein ırkından toplam 40 inek kullanıldı. Rastgele iki gruba ayrılan (Grup1 n=20,Grup 2 n=20) ineklere kuru dönem başında CMT uygulanarak subklinik mastitis insidansı, klasik yönteme göre somatik hücre sayıları belirlendi. İneklerin meme loplarının tamamından alınan steril süt örneklerinde bakteriyolojik ekim ve antibiyotik duyarlılık testleri gerçekleştirildi. Grup 1'e ait ineklerin tamamına Procain penicilin+Neomisin sulfat içeren kuru dönem antibiyotik preparatı, Grup 2'ye ait ineklerin tamamına mikrobiyolojik muayene sonuçlarını gözetmeksizin Kloksasilin benzatin içeren kuru dönem preparatı uygulandı.Postpartum 7.günde Grup 1'e ve Grup 2'ye ait olan ineklerin meme enfeksiyonlarının sağaltımı ve korunma düzeyi CMT, SHS ve mikrobiyolojik ekim örnekleri yapılarak incelendi.Sağaltım öncesi Grup 1'e ait subklinik mastitis insidansı CMT ye göre %17.5 Grup 2'de ise %11.25 bulunurken SHS sırasıyla Grup 1'de ortalama 251 657, Grup 2'de ortalama 337 750 olarak bulundu. Grup1'e ait olan ineklerde 22/80 (%27.5) oranında mikroorganizma ürerken; subklinik mastitis etkeni Staph. haemolyticus 45.4%, Staph. xylosus 40.9%, Strept. acidominus 4.54%, Staph. aureus %4.54, E. cleocea %4.54 olarak tespit edildi. Grup 2'de ise subklinik mastitis insidansı 34/80 (%42.5) bulunmuş; mastitis etkeni olarak Staph. haemolyticus 10/34 (%29.41), Strept. agalactia 8/34 (%23.52), Staph. aureus 4/34 (%11.76), Strept. acidominus 3/34 (%8), Staph. xylosus 9/34 (%26.47) olarak tespit edilmiştir.Postpartum 7.günde Grup 1'de CMT %13.7 olumlu yönde değişim gösterirken, SHS ortalaması 198 187 hücre/ml olup, %21.25 oranında azalmıştır. Grup 1'de enfekte meme loplarında 5 lopta enfeksiyonun devam ettiği, 4 lopta da yeni enfeksiyonun oluştuğu belirlendi. Grup 2'de ise CMT %77.7 olumlu yönde değişim gösterirken, SHS ortalaması 198250 hücre/ml olup, %43.96 oranında azalmıştır. Mikrobiyolojik ekimlerde ise total enfekte lop sayısında 7 lopta enfeksiyonun devam ettiği, 2 meme lobunda ise yeni enfeksiyonun şekillendiği tespit edilmiştir.Sonuç olarak sütçü ineklerde kuru dönemin başında subklinik mastitislerin tanısında mikrobiyolojik ekimin diğer yöntemlere göre daha etkin olduğu, antibiyotik duyarlılık testi yapılmaksızın uygulanan meme içi uzun etkili antibiyotiklerin (Procain penicilin 500mg+Neomisin sülfat 300mg; NeoMastitar®, Kloksasilin benzatin 1000mg; Drymastiphen®) memelerde genel enfeksiyonları azaltma yönünde etkili ve faydalı olmakla birlikte Staph. aureus ve Staph. xylosus gibi enfeksiyonlarda etki sağlayamadığı ve yeni enfeksiyonların oluşumunu önleyemediği göz önüne alındığında kuru dönem meme içi sağaltımların antibiyotik duyarlılık testine göre ve uygulanan antibiyotiğin etkinlik süreside göz önüne alınarak yapılmasının kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aims of the presented study are researching the efficiency of CMT, SCC, and microbiological culture methods on incidence of subclinical mastitis and on determination of microbiological agents; researching the efficiency of two different long-active antibiotic preparations applied especially at the beginning of dry period on the treatment of existing infections, and their efficiency at mammary gland?s protection against new infections between the beginning of dry period and postpartum 7th day.For this purpose, 40 Hollstein cows which are sheltered at an open breeding system, milked by hygenic machine milking system, rationed according to age, breed, and yield characteristics, aged between 3-11, had a avarage milk yield of 25 lt in one lactation period were used. Incidence of subclinical mastitis was determined according to CMT applied to cows which were randomly seperated into two groups (Group 1 n=20, Group 2 n=20) at the beginning of dry period, and somatic cell count was determined according to the classical method. Bacteriological culture and antibiotic sensitivity tests were performed from steril milk samples obtained from all mammary lobes of cows. Dry period antibiotic preparation containing Procain penicillin+Neomycin sulphate was applied to every cow in Group 1, dry period preparation containing Cloxacillin benzathine was applied to every cow in Group 2 regardless of microbiological examination results.Treatment of mammary infections and protection grades of cows belonging to Group 1 and Group 2 were examined by CMT, SHS, and microbiological culture samples on postpartum 7th day.Pre-treatment subclinical mastitis incidence was found 17.5% in Group 1, and 11.25% in Group 2 according to CMT while mean SCC was found 251657 and 337750 in Group 1 and in Group 2, respectively. However microorganisms were pullulated in the ratio of 22/80 (27.5%) in cows belonging to Group 1; Staph. haemolyticus (45.4%), Staph. xylosus (40.9%), Strept. acidominus (4.54%), Staph. aureus (4.54%), E. cleocea (4.54%) were determined as subclinical mastitis agent. Subclinical mastitis incidence was found 34/80 (42.5%) in Group 1; Staph. haemolyticus [10/3 (29.41%)], Strept. agalactia [8/34(23.52%)], Staph. aureus [4/34 (11.76%)], Strept. acidominus [3/34 (8%)], Staph. xylosus [9/34 (26.47%)] were determined as subclinical mastitis agent .While CMT exhibited 13.7% favorable alteration, SCC declined 21.25%, and displayed a mean number of 198187 in Group 1 on postpartum 7th day. Existence of infection at 5 lobes, and emergence of new infection at 4 lobes were determined in infected mammary lobes of Group 1. CMT exhibited 77.7% favorable alteration, SCC declined in the ratio of 43.96%, and displayed a mean number of 198250 in Group 2. Existence of infection at 7 lobes, and emergence of new infection at 2 lobes were determined in microbiological culture.In conclusion, it was persuaded that microbiological culture is more effective than other methods at diagnosis of subclinical mastitis at the beginning of dry period in dairy cows; although intramammary long-active antibiotics (Procain penicillin 500mg+Neomycin sulphate 300mg; NeoMastitar®, Cloxacillin benzathine 1000mg; Drymastiphen®) are effective and beneficial at reduction of general mammary infections without performing antibiotic sensitivity test, when they can not provide an effect on infections caused by agents such as Staph. aureus and Staph. xylosus, and can not prevent formation of new infections were taken into account, dry period intramammary treatments should be done with considering the antibiotic sensitivity test and the applied antibiotic?s lifespan.