Zirkonyum oksit seramiklerin bağlantı dirençlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of bonding resistance of zirconia ceramics
- Tez No: 242643
 - Danışmanlar: PROF. DR. A. NEHİR ÖZDEN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmamızın amacı farklı iki zirkonyum oksit seramiklerin farklı yüzey işlemleri ve sinterlenmeleriyle gerçekleşen faz dönüşüm miktarının tespiti ve bu miktarın zirkonyum oksit altyapı ve üstyapı porseleni arasındaki bağlantı direncine etkileri araştırmaktır. Çalışmamızın özgün değeri sadece farklı yüzey işlemlerinin bağlantı direncine etkileri değil ayrıca bu işlemler sonucu oluşan monoklinik faz miktarının ve yüzey pürüzlülüğünün tespiti, ortaya çıkan değerlerin bağlantı direncine etkilerini ortaya koymaktadır.Yapılan çalışmada 50 adet DC zirkon ve 50 adet YZ zirkonyum oksit diskler elde edilerek 2 ayrı grup oluşturulmuştur. Her iki grup 10'arlı alt gruplara ayrılarak asitle pürüzlendirme, kumlama, frezle aşındırma ve plazma sprey yüzey işlemlerine tabi tutulmuş ve bir kontrol grubu oluşturulmuştur. Bu işlemlerin öncesinde ve sonrasında örnekler x ray difraktometresiyle (XRD) incelenerek meydana gelen faz dönüşüm miktarı tespit edilmiştir. Yüzey pürüzlülüğünün tespit edilmesi amacıyla profilometre kullanılmıştır. Yüzey topografyası AFM ile incelenmiştir. Daha sonra zirkonyum oksit diskler, feldspatik porselenle bağlanarak zirkonyum oksit seramikle feldspatik porselen arasındaki bağlantı kuvvetinin tespiti instron cihazıyla tespit edilmiştir.Yüzeyde gerçekleştirilen yüzey işlemleri sonucunda faz dönüşümü ve pürüzlülük meydana gelmiştir. Fakat meydana gelen değişikliklerin zirkonyum oksit altyapı ile üstyapı porseleni arasındaki bağlantı direncine etkisi olmadığı istatistiksel olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determinate the amount of phase changes and surface roughness that occurs after surface treatments and to investigate the effects of these chances on the bonding resistance between zirconium core ceramic and its veneer ceramic. The orginality of this project was not only to evaluate the effects of surface treatments on core-veneer bonding resistance, but also to determinate the amount of phase changes and surface roughness occurs after surface treatments.In this study, 50 YZ and 50 DC discs were prepared to form two different groups. Each group ( YZ and DC) were randomly divided into 5 groups of ten and different surface treatment methods were applied: etching, sandblasting, grinding and plasma spraying and a control group Before and after the surface treatment, the samples were verified by X-ray diffractometry to determinate the relative amount of transformed monolithic zirconia on the treated surfaces. Profilometer was used to determine the surface roughness of the samples. Surface topography was examined with AFM. After these treatments, the zirconium discs were veneered by feldspathic porcelain. Following these procedures, each specimens were loaded by instron, which is an universal testing machine, to evaluate bonding resistance between zirconia and feldspathic ceramics.Surface roughness and phase changes occurred as a result of different surface treatments on zirconia ceramics. However, the effects of surface treatments on the bonding of zirconia core and veneer ceramics were not statistically significant.