Bazı melez arpa (Hordeum vulgare L.) popülasyonlarında anter kültürü tekniğiyle katlanmış haploid bitki elde etme olanakları üzerine bir araştırma
A research on the possibilities of obtaining folded haploid plants by anter culture technique in some hybrid barley (Hordeum vulgare L.) populations
- Tez No: 874335
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL SAĞLAM YILMAZ, DR. GÜLDEN ÇETİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Araştırmanın amacı arpanın (Hordeum vulgare L.) dört farklı melez popülasyonuna ait bitkilerden alınan anter eksplantları ile in vitro haploidi tekniğinin geliştirilmesi, homozigot katlanmış haploid arpa bitkilerinin üretimi ve bu şekilde arpa ıslah süresinin kısaltılmasıdır. Başakların yüzey sterilizasyonu ve anterlerin izolasyonu %70'lik ethanol ile başarılı bir şekilde sağlanmıştır. Anterler 0.7 M ve 1.0 M Mannitol içeren besin ortamlarında + 4˚C'de dört gün bekletme işlemlerini içeren ayrı ayrı iki adet ön muameleye tabi tutulmuştur. Ön muamelenin ardından eksplantlar kallus oluşum oranına etkisini gözlemlemek amacıyla AgNO3'ın dört farklı dozunu (0, 25, 50, 75 mg/l) içeren kallus geliştirme ortamlarında 25˚C'de dört hafta kültüre alınmıştır. Kallus oluşum oranı bakımından en yüksek değere 4. popülasyonda, 1 M Mannitol ön muamele uygulamasında, 25 mg/l AgNO3 dozunda ulaşılmıştır. Sera koşullarına adaptasyonu sağlanan aklimatize olmuş bütün popülasyonlarda diploidleşme oranı hesaplanmış ve en fazla diploidleşme oranının (%92.3) birinci popülasyonda olduğu gözlemlenmiştir. Haploid bitkilerde kromozom katlanması sonucunda toplam 265 adet katlanmış haploid arpa bitkisi elde edilmiştir. Arpada katlanmış haploid bitki üretimi ve protokolünün oluşturulması, Türkiye'deki arpa ıslah çalışmalarını hızlandırmaya destek olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim was to develop an in vitro haploidy technique with anther explants taken from plants belonging to four different hybrid populations of barley (Hordeum vulgare L.), to produce homozygous double haploid barley plants and thus shortening the barley breeding period. Surface sterilization of ears and isolation of anthers were successfully achieved using 70% ethanol. Anthers were subjected to two pretreatments, 0.7 M and 1.0 M Mannitol at + 4˚C for four days. Following pretreatment, explants were cultured for four weeks at 25˚C in callus development media containing three different doses of AgNO3 (0, 25, 50, 75 mg/l) to observe its effect on callus formation rate. The highest value in term of the number of doubled haploid plants was found in the 2nd popülation. The diploidization rate was calculated in all acclimatized populations adapted to greenhouse conditions and it was observed that the highest diploidization rate (92.3%) was noted from the first population. As a result of chromosome doubling in haploid plants, a total of 265 double haploid barley plants were obtained. Dihaploid plant production and establishment of the protocol in barley will support to accelerate barley breeding studies in Turkey.