Arpa (Hordeum vulgare L.) bitkisinde bakırın in vitro koşullarda kök gelişimi üzerine etkileri
Effects of copper stress on root development of barley (Hordeum vulgare L.) under in vitro conditions
  1. Tez No: 178150
  2. Yazar: BARIŞ EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÖZÜKIRMIZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmada Hordeum vulgare L. cv. Zafer-160'ın in vitro koşullar altında bakır stresine karşı verdiği yanıtlar araştırıldı ve bakır birikimi analizi yapıldı. Hordeum vulgare L.ye ait olgun tohum embriyoları farklı bakır sülfat(CuSO4) konsantrasyonları (10-10000 ?M) içeren Murashige ve Skoog (MS) besiyerine ekildiler. Tüm kültürler 25 oC `de 16 saat aydınlık, 8 saat karanlık periyodundaki bitki büyütme kabinlerinde tutuldular. Bitkilerin besiyerine alınmalarından sonraki 3, 6, 10, 13, ve 17. günlerde kök ve gövde uzunlukları ölçüldü. Kök uzunluklarının yüksek bakır konsantrasyonunda azaldığı gözlendi. Bakır birikimi analizi için atomik absorbsiyon spektrofotometresi'nde kontrol ve üç farklı konsantrasyonda CuSO4 uygulanmış ortamda yetişen bitkiler kullanıldı. 1000 ?M CuSO4 içeren besiyerindeki bitkilerde en fazla bakır birikimi olduğu tespit edildi. 10.000 ?M CuSO4 içeren besiyerindeki bitkilerde ise gelişim gözlenmedi. Köklerdeki bakır birikiminin gövdeden daha fazla olduğu saptandı. Bu araştırma Hordeum vulgare L. cv. Zafer-160 arpasında doku kültürü koşullarında bakır stresinin köklerin gelişimi üzerine ve bakır birikimi üzerine etkilerini gösteren bir ön çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In this study response to copper stress on Hordeum vulgare L. cv. Zafer-160 was investigated under in vitro conditions and analysis of copper accumulation were performed. Mature embryos of Hordeum vulgare L. were cultured on Murashige and Skoog (MS) media supplemented with different concentrations of copper (CuSO4) (10-10 000 ?M). All the cultures were kept under 25 oC 16 hours light , 8 hours dark period in a controlled growth chamber. Root and stem lengths were measured at 3, 6, 10, 13, and 17 days after cultivation of explants. Root lengths were decreased with increasing concentrations of copper. Copper accumulation analyses were performed by using atomic absorption spectrophotometry on control and copper treated plants with three different concentrations.The highest copper accumulation was determined in plants grown on MS medium containing1000 ?M CuSO4. Plants cultured on 10.000 ?M CuSO4 containing MS medium did not show development.Copper accumulation was higher in roots when compared to shoots. This study is a preliminary work for copper stress on root development and copper accumulation in vitro grown Hordeum vulgare L. cv. Zafer-160.