Wagner SL revizyon kalça protezi uygulanan hastaların 5?13 yıllık takip sonuçları(Retrospekt?f çalışma)
  1. Tez No: 242653
  2. Yazar: KÜRŞAT GENÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAKTIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
?slev görmeyen kalça ekleminin, total kalça protezi (TKP) uygulamaları ile fonksiyonelhale getirilmesi, ortopedik cerrahinin en basarılı uygulamalarından biridir. Kalçaprotezi endikasyonlarının genislemesi, uygulamanın yaygınlasması ve operasyonyasının düsmesi nedeniyle revizyona giden kalça protezi sayısı artmıstır.Amaç: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji A.D.'da 1995-2003yılları arasında yapılmıs olan revizyon kalça protezlerinden Wagner revizyon proteziningeç dönem sonuçlarını değerlendirerek kalça revizyon cerrahisine ısık tutmayıamaçladık.Hastalar ve Yöntem: Kliniğimizde 74 Wagner SL revizyon stem (SulzerOrthopedics®?sviçre) tek cerrah tarafından 1995-2003 yılları arasında 74 hastayaimplante edildi. Bu hastalardan en az bes yıllık yeterli takibi yapılabilen 64 ü çalısmayadahil edildi. Hastalardan 41'i kadın , 23 ü erkek idi. Ameliyat sırasındaki ortalama yas64,4 idi. (36-82 yas arası).
Özet (Çeviri)
The total hip replacement (THR) application to the nonfunctional hip joint is one of themost succesful procedures of the orthopaedic surgery. The revision of the THR?sincrease within time by the expansion of the THR indications, the procedure to bewidesperead, and by the decrease of age at the operation time.Purpose: We pretend to show the late results of Wagner revision prosthesis performedbetween 1995-2003 at the Erciyes University Faculty of medicine, department oforthopedic surgery which may help the improvement of the revision surgery.Patients and Method: The Wagner SL revision stem (Sulzer Orthopaedics switzerland)implanted to 74 patients by the same surgeon between 1995-2003. 64 of the patientswere included, 41 one of whom were female and 23 were male. The postoperative meanage was 64,4 (36-82).