NiTi dönen aletlerin kök kanallarının hazırlanması esnasında oluşan metal yorgunluklarının araştırılması
An investigation for the metal fatigue of NiTi rotary instruments during the root canal preparation
- Tez No: 242652
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN ŞAKLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Araştırmamızda; üç farklı NiTi enstrümanın eğimli kök kanallarında tavsiye edilen kitlerinin (HeroShaper, ProTaper, RaCe) klinik kullanımlarında karşılaşılabilecek fleksural yorgunluklarının nasıl bir sonuç doğurabileceği konusunda bilgi sahibi olmayı ve kullanımları sonrasında meydana gelen metal yorgunluklarını araştırmayı amaçladık.Araştırmamızda HeroShaper (160 adet), ProTaper (240 adet) ve RaCe (200 adet) enstrümanları eşit sayıda örnek içeren deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Deney grubu enstrümanlar 60 adet çekilmiş insan alt molar ve premolar dişlerinin şekillendirilmesinde kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubu enstrüman kitleri steril edildikten sonra test düzeneğine yerleştirilerek kırılana kadar gözlemlenmiştir. Kırılma süreleri kaydedilerek istatistiksel değerlendirmesi yapılmıştır.Bulgularımızın karşılaştırmalarına göre tüm gruplarda enstrüman kalınlığındaki artışın kırılma süresini kısalttığı gözlendi. İstatistiksel olarak bu süre azalması HeroShaper kontrol grubu dışındaki tüm gruplarda anlamlı bulunmuştur. Deney ve kontrol grubu enstrümanların birebir karşılaştırmalarında ise deney ve kontrol grubu enstrümanların kırılma süreleri arasındaki farklılıklar HeroShaper 20# .04 taper, ProTaper S1 ve RaCe 15# .02 taper, 20# .02 taper ve 25# .02 taper enstrümanlarda istatistiksel olarak anlamlı bulunmazken diğer tüm enstrümanlarda kırılma süreleri farklılıkları istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In our research; we aimed to have information about the results of the flexural fatigue that we can come across during clinical usage of three different NiTi instruments advised for curved root canal and to investigate their metal fatigue after the usage.HeroShaper (160 sample), ProTaper (240 sample) and RaCe (200 sample) instruments were subdivided into examination and control groups which include equal number of samples. The examination group was used for preparation of 60 extracted human mandibular premolar and molar teeth. After their sterilization the examination and control groups were observed until they were broken. The fracture time was saved and statistical evaluation was realized.According to comparison of our findings, it was observed that increasing of instrument thickness decreased the fracture time. Decreasing of the fracture time was found statistically significant for whole groups except for HeroShaper control group. In the one by one comparison of examination and control group instrument, the differences between the fracture times were not found statistically significant for the HeroShaper 20# .04 taper, ProTaper S1 and RaCe 15# .02 taper, 20# .02 taper and 25# .02 taper but the other instruments were statistically significant.