?ndüklenmiş hipotiroidizmli hastalarda Tc-99m HMPAO beyin spect ile serebral kan akımı değişikliklerinin değerlendirilmesi; HPA eksen ve depresyon ile ilişkisi
- Tez No: 242654
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Hipotiroidizmin klinik tablosu oldukça değisken olup bazen bilissel bozulma vepsikiyatrik belirtiler ile kendini gösterebilmektedir. Hipotalamik-Pitüiter-Adrenal (HPA)eksenindeki bozukluk, majör depresif hastalığın temel özelliği olarak kabul edilmektedir.Deksametazon supresyon testi (DST) son yıllarda HPA ekseninin fonksiyonel bir göstergesiolarak kullanılmaktadır. Ancak HPA eksen bozuklukları ile bölgesel serebral kan akımıarasındaki iliski henüz tam olarak netlestirilmemistir. Çalısmamızda indüklenmishipotiroidizmde, bölgesel serebral kan akımı ile depresyon ve HPA eksen bozukluğu arasındakiiliskinin gösterilmesi amaçlanmıstır.Materyal-Metod: Çalısmamıza Aralık 2006-Ocak 2008 tarihleri arasında total veya totaleyakın tiroidektomi operasyonu yapılan ve I-131 tedavisi verilmesi planlanan iyi diferansiyetiroid kanserli 40 hasta alındı. Hastaların hipotiroidiye girme süreleri 31,78 ± 10,23 gün olupTSH düzeyleri 71,81 ± 32,02 ?IU/ml iken düsük doz DST uygulanmasını takiben psikiyatrikmuayeneleri yapılıp, aynı gün Tc-99m HMPAO beyin SPECT görüntüleri elde olundu.Ablasyon tedavileri verilip L-tiroksin ile supresyon tedavisi baslandıktan yaklasık 6-8 haftasonra hastalar ötiroid hale geldiğinde takibe gelen 33 hastada çalısmalar tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
Aım: Clinical outcome of hypothyroidism can vary in a range of cognitive impairment andpsychiatric symptoms. A disorder in hypothalamic-pituitary-adrenal axis has been accepted as amain factor in major depression. Dexamethason supression test (DST) has been used as afunctional indicator of HPA axis. But the relationship between HPA axis anomalies and regionalcerebral blood flow hasn?t been shown yet clearly. In our study; the relationship between HPAaxis disorder and regional cerebral blood flow is studied in induced hypothroidism.Materıal-Method: In our study, 40 total or subtotal thyroidectomy patients with welldifferentiatedthyroid carsinomas who admitted to our department for I-131 therapy betweenDecember 2006 and January 2008 are included. The mean interval for reaching hypothroidismwas 31,78±10,23 day and mean TSH level was 71,81±32,02 ?IU/ml. After low dose DSTapplication, psychiatric examination is applied in the same day with Tc-99m HMPAO brainSPECT images. When euthyroidism has been reached 6-8 weeks after application of ablationtherapy and L-thyroxin supression treatment, 33 patients are reexamined who returned forcontrol.