Bağlayıcı ajanların saklanma koşullarının kompozit rezinlerin dentine olan makaslama bağ dayanımına etkisi
Effect of storage conditions of adhesive systems on the shear bond strength of resin composites on dentin
- Tez No: 242659
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada 3 ay, 6 ay ve 1 yıl sonunda üç farklı self etch adeziv sistemin (Optibond Solo Plus, G Bond, Prompt L- Pop) buzdolabında (4 ºC) ve oda ısısında (23ºC) saklanmasının makaslama bağ dayanımına olan etkisi incelenmiştir.Makaslama bağ dayanım verileri tek yönlü varyans analizi ve Bonferroni testi kullanılarak karşılaştırılmış, saklanma koşullarının mukayesesi ise ( 4ºC ve 23ºC) Student t Testi testleri kullanılarak geçekleştirilmiştir. Kırık yüzeylerin başarısızlıkları ise stereomikroskopla değerlendirilmiştir.1 yıl sonunda Optibond Solo Plus ın buzdolabında (4 ºC) ve oda ısısında (23ºC) saklanan örneklerindeki bağlanma değerleri kontrol grubuna benzer olarak saptanmıştır..Prompt L- Pop ve G Bond, 1 yılın sonunda hem 4ºC hemde 23ºC saklama koşullarında kontrol grubuna nazaran daha düşük bağlanma değerleri göstermişlerdir.Sonuç olarak iki aşamalı self etch adeziv sistemler, tek şişe self etch adeziv sistemlerden farklı olarak uzun süreli bekleme periyodlarında kontrol grubuna daha yakın makaslama bağ dayanım değerleri göstermesine rağmen, self etch adeziv sistemlerin saklama koşullarına bağlı olmaksızın uzun süreli bekleme periyodlarındaki performanslarında azalma görüldüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Effect of storage conditions on the shear bond strength of three self- etching adhesive systems (Optibond Solo Plus , G-Bond and Prompt L- Pop) at refrigerated (4ºC) and room temperatures (23ºC), were evaluated at 3 months, 6 months and 1 year period in the present study.Shear bond strength data were analyzed using one way analiysis of varians test and Bonferroni test , and the comparisions between storage conditions ( 4ºC and 23ºC) were determined by using Student?s t Test. Failure modes of the fractured surfaces were evaluated with stereomicroscope.The results of the present study confirmed that the bond strength performance stability of Optibond Solo Plus was smilar to the control group at room temperature and at the refrigerator during 1 year storage.Prompt L- Pop and G- bond showed out less stable bond strength according to the control group after 1 year of storage conditions at 4ºCand 23ºCIn conclusion; although the two step adhesive systems were different from the one bottle self etch adhesive systems and resulted in similar shear bond strength with the control group in long storage conditions; their performance decreased in long storage periods unrelated to the storage conditions.