Toksoplazmozda hastalığın farklı dönemlerine göre aktifleşen antijenler
Activated antigens according to the different periods of disease in toxoplasmosis
- Tez No: 242678
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Toksoplazmoz, Toxoplasma gondii'nin neden olduğu dünya çapında yaygın endemik bir hastalıktır. İnsan enfeksiyonları genellikle iyi huylu karakterde olmasına rağmen, konjenital olarak enfekte olmuş infantlarda, AIDS hastaları veya organ transplantasyon alıcıları gibi bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde ağır tablolar görülebilmektedir. Spesifik tedavinin, ciddi merkezi sinir sistemi lezyonları bulunan hastalar da dahil olmak üzere etkili olduğu enfeksiyonun erken fazında başlandığında ve yeterli bir süre devam edildiğinde asemptomatik yeni doğanlarda koruyucu olduğu gösterilmiştir. Normal bireylerde anti toksoplazma antikorlarının prevalansının yüksek olması, akut toksoplazmoz olgusu şüphenilenlerde serolojik test sonuçlarının yorumlanmasını zorlaştırmaktadır. Özellikle yeni doğanlarda ve immünitesi baskılanmış hastalarda serolojik yöntemlerin etkinliği düşüktür. Parazitin veya fraksiyonlarının saptanması, akut toksoplazmozun daha iyi bir şekilde tanımlanmasını sağlayabilecektir.Çalışmamızda elektroforetik olarak ayrılmış özgün toksoplazma antijenlerine karşı immün yanıtı analiz etmek için protein jel transfer tekniğini (Western blotting) kullandık. Toksoplazma antijenleri, sodyum dodesil sülfat-poliakrilamid jel elektroforezi ile fraksiyonlarına ayrılmıştır. Özgün toxoplazma antijenlerine bağlanan serum IgG ve IgM antikorları, sırasıyla donkey anti-mouse IgM antikoru ve goat anti-mouse IgG antikoru ile saptanmıştır. Enfeksiyonun akut fazında bulunan farelerden elde edilen serumlarda IgG ve IgM antikorları ile düşük moleküler ağırlıklığa sahip antijenler, saptanmıştır (10 serum test edilmiştir). Akut toksoplasmosisin erken fazında sırasıyla 43, 30 ve 22 kDa'luk moleküler ağırlığa sahip başlıca üç antijen gösterdik. Bu proteinler, yüzey antijenlerini tanımlamaktadır.Klinik bulguları akut toksoplazmoza uyan konjenital toksoplazmozlu veya immünosupresif tedavi ya da altında yatan bir başka sebeple bağışıklık sistemi baskılanmış vakaların tanısında erken antijenlerin saptanması toxoplazmozun seyri açısından yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Toxoplasmosis is a world?wide endemic disease caused by Toxoplasma gondii. Though the course of infection is benign in humans serious disease may occur in congenitally infected infants and in immunocompromised persons such as AIDS patients or recipients of organ transplantation. It has been shown that specific treatment is effective even for patients who present with severe central nervous system lesions and it can be used as preventive therapy in asymptomatic newborns if it is initiated in the early phase of infection and continued for an adequate period of time. The high prevalence of Toxoplasma antibodies in normal individuals have complicated interpretation of serologic test results obtained in individuals suspected of having acute toxoplasmosis. Serological methods have poor efficacy, especially in neonates and in immunocompromised patients. Detection of parasite or its components might permit better definition of acute toxoplasmosis.In our study, the protein gel transfer technique (Western blotting) used to analyze the immune response to individual electrophoretically resolved Toxoplasma antigens. Toxoplasma antigens were fractionated by sodium dodecyl sulfate-polyacrylamide gel electrophoresis. Serum IgG and IgM antibodies bound to specific Toxoplasma antigens were detected, by a donkey anti-mouse IgM antibody and goat anti-mouse IgG antibodies respectively. IgM and IgG in directed against a low-molecular-weight antigens was detected in sera from all acutely infected mice (10 sera tested). We recognized three major antigens with apparent molecular weight of 43, 30 and 22 kDa, respectively in the beginning acut toxoplasmosis. These proteins are surface antigens.Detection of early appearing antigens for diagnostic purposes would be useful in those cases in which clinical findings are suggestive of acute toxoplasmosis and in those cases in which antibody response is suppressed because of serious underlying disease or immunosuppressive therapy and in congenital toxoplasmozis.