Farelerde leptinin lenfosit alt tipleri üzerine iv vivo etkileri
In vivo effects of leptin on lymphocyte subpopulations in mice
  1. Tez No: 242679
  2. Yazar: AYKUT GÖKTÜRK ÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN SULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı başlıca yağ dokusunda üretilen ve pek çok görevi olan leptin hormonunun farelerde vücut ağırlığı, yem-su tüketimi ile lenfosit alt tiplerini nasıl değiştirdiğinin araştırılmasıdır. Çalışma başlangıcında 40 adet sağlıklı, erkek Swiss albino fare rasgele olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Birinci grubu fizyolojik tuzlu su uygulanan fareler (KFTS grubu, kontrol), ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci grubu sırasıyla 100 (L100), 250 (L250), 500 (L500) ve 1000 (L1000) µg/kg/gün dozlarında rekombinant fare leptini uygulanan gruplar oluşturdu. Leptin hormonu 6 gün süreyle deri altı olarak uygulandı. Deney süresince tüm gruplardaki farelerin bireysel canlı ağırlıkları ile yem-su tüketimlerinin nasıl değiştiği belirlendi. Deney sonunda her farenin kalbinden 500 µl EDTA ile pıhtılaşması engellenmiş kan alındı. Alınan kanlardan leptin analizi ve lenfosit alt tipleri analizleri yapıldı. Elde edilen verilerden lenfosit alt tiplerinin miktarları ve leptin seviyeleri tek yönlü varyans analizi ile değerlendirildi. Altı günlük leptin uygulaması döneminde vücut ağırlık değişimleri tekrarlayan ölçümlerde iki yönlü varyans analizi ile değerlendirildi.Deneyin adaptasyon döneminde farelerde hafif bir kilo artışı belirlendi. Altı günlük leptin uygulaması döneminde L100, L250 ve L500 gruplarında birinci ve/veya ikinci günden itibaren, L1000 grubunda ise leptin uygulamasının hemen başlangıcından itibaren hafif bir vücut ağırlık azalması belirlendi. Bu ağırlık azalmasının L1000 grubunda dördüncü güne kadar olduğu ve bu gruptaki vücut ağırlıklarının tekrar eski seviyelerine ulaştığı belirlendi. Aynı dönemde leptinin yem tüketimlerini 2. günden itibaren su tüketimlerini ise 1. günden itibaren hafif olarak azalttığı bulundu. En yüksek leptin doz grubu olan L1000 grubunda CD4+ hücrelerin yüksek (p0,05), yüzde olarak doğal öldürücü hücreler (% NK), CD8+ ve CD19+ hücrelerin ise leptin uygulamasından etkilenmediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate effects of leptin, mainly produced by the adipose tissue and has pleiotropic effects, on food/water intake and lymphocyte subpopulations count in mice. Initially fourty healthly male Swiss albino mice were randomly divided into five groups. Mice in group I (group KFTS, control) were given serum physiologic and group II (group L100), III (group L250), IV (group L500), and V (group L1000) were given 100, 250, 500 ve 1000 µg/kg/day recombinant mouse leptin, respectively. Leptin were injected by subcutan for the next 6 days in groups II, III, IV, and V. Mice were monitored and weighed everyday during the experimental period. Daily food-water intake was recorded for each group. At the end of the study, blood samples (500 µl) with EDTA (as an anticoagulant) were obtained via intracardiac punction. Leptin levels and lymphocyte subpopulations in blood samples were analyzed. Lymphocyte subpopulations and leptin levels were examined by one-way analysis of variance (ANOVA). Changes of body weight and food-water intake during leptin administration period were evaluated with two-way ANOVA for repeated measures.Mean body weight and food intake slightly increased during the adaptation period. During the 6 days leptin administration period the mean body weight slightly decreased starting from the first and/or second day of the experiment in group L100, L250, and L500. In addition, the mean body weight in group L1000 also decreased from the starting day to day 4 of leptin administration. At the same period, food (from the second day of leptin administration) and water (from the first day of leptin administration) intake also decreased slightly. CD4+ cells markedly (p0,05). Among all groups, no difference was found in the percentage of natural killer cells (NK%) and the amount of CD19+ and CD8+ cells.