Colletodrichum coccoder (Wallr) hughes ve antagonistlerin belli başlı toprak fungisitlerine karşı duyarlılıği
Studies on the sensitivity of Colletotrichum coccodes its antagonists towards some well-know fungicides
- Tez No: 24269
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
46 7. OZKF Bu çalışmada öncelikle 4 C.coccodes izolatmın Tolclofos-raethyl, Mancozeb, Çaptan, PCNB, Thiram ve Be- nomyl'in 3, 30 ve 300 ppm dozlarına karşı duyarlılığı a- raştırıldı. Patojene yüksek düzeyde etkili olduğu saptanan PCNB, Thiram ve Benomyl, antagonistlerin duyarlılık larının incelendiği diğer denemelere alınmadı. Çeşitli yörelerdeki domates yetiştirme alanların dan orijinal olarak izole edilen antagonistik izolatlar şöyleydi: Acrophilophora levis, Eusarium sp., Gliocladium roaeum, Paecilomyces lilacinus, Penicillium sp., Stachy- botryş chartarum, Trichoderma harzlanum. 5 Actinomycetes ve 2 bakteri izolatı. Antagonistlerin denemeye alınan fungisitlerin değişik dozlarına karşı gösterdikleri duyarlılık birbirlerinden farklıydı. A. levis. P. mLaje.inus., Penicillium sp. ve S. chartarum Mancozeb 'in 300 ppra lik dozuna karşı oldukça duyarlı bulunurken, örneğin Fusarium sp., G.roseura P. lilacinus ve T.harzianum her üç fungisitin denenen dozlarına yüksek düzeyde tolerans gösterdi. Diğer taraftan denemeye alınan Actinomycetes izolatlarının tümünün Tolclofos-raethyl, Mancozeb ve Çaptan 'm 300 ppm dozundan çoketkilendiği görüldü. Ayrıca izolatlardan ikisi Tolclofos-raethyl 'in 30 ppm 'lik dozundan da önemli ölçüde etkilendi.47 Denemede özellikle dikkat çekici sonuçlar bakteri- yel antagonistler ile Mancozeb kombinasyonlarından alındı. Denenen her iki bakteri izolatı bu fungisitin üç dozundan da etkilendi. Halbuki C.coccodes izolatlarma karşı Manco zeb 300 ppm dozda bile en az etkili bulunmuştu. Bu araştırmanın verileri, hem düşük dozda uygulandığında toprak bakterilerine karşı engelleyici olması nedeniyle, hem de daha yüksek dozlarda toprakta bulunan diğer antagonistler için tehlikeli olabileceği gözönünde tutularak, Mancozeb kullanımının sınırlandırılması gerektiğini ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
48 8. SUMMARY STUDIES ON THE SENSITIVITY OP COLLETQTRICHUM COC- CODES AND ITS ANTAGONISTS TOWARDS SOME WELL- KNOWN FUNGICIDES In the present study the sensitivity of C.coccodes isolates against Tolclofos-raethyl,Mancozeb, Çaptan, PCNB, Thiram and Benorayl was investigated by adding the fungi - eides into PDA at the doses of 3f 30 and 300 ppnt. PONS, Thi ram and Benomyl found to be highly effective toward the pathogen were excluded from the further experiments carri ed out to determine the susceptibility of the antagonists under investigation. Antagonistic isolates originally collected from tomato growing areas at various localities and having strong antibiotic or hyperparasitic activity against 0. coccodes were as follows : Acrophialophora levis. Fusari- um sp., Gliocladium roseura. Paecilomyces lilacinus. Penl- cillium sp., Stachybotrys chartarum, Trichoderma harzia - num. 5 Actinoraycete and 2 bacterial isolates. The antago - nists in test differed from each other in respect to their sensitivity against various doses of the tested fungicides. Allevis. P. lilacinus. Penicillium sp. and S. chartarum found to be quite sensitive to 300 ppm of Mancozeb, while, for instance, Fusarium sp., G.roseum. P. lilacinus and T. har-49 zjanum, were observed to be highly tolerant to the appli ed doses of all three fungicides. On the other hand all of 5 Actinomycete isolates under test appeared to be highly sensitive to Tolclofos - methyl, Mancozeb and Çaptan at 300 ppm. More over two of them proved to be also sensitive to Tolclofos-methyl at 30 ppra. The results calling a particular attention were obtained by bacterial antagonists-mancozeb combinations. Both of the tested isolates were affected strongly by all three doses of this fungicide, although it was seen to have no effectiveness against C.coccodes isolates even at 300 ppm. With the data obtained in this study it can be concluded that Mancozeb appears to be risky, both to be applied even in lower doses due to its inhibitive effect against soil bacteria and to be applied in increased do - ses because it may be dangerous for the other natural an tagonists existing in soil, so there must some limitations to its application.