Kavunlarda Fusarium solgunluğu (Fusarium oxysporum schlecht f.sp. melonis snyder and Hansen )'na kaşı bağışıklık kazandırma yöntemi ile savaşım olanakları üzerinde araştırmalar
- Tez No: 27949
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH MADEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KAVUNLARDA FUSARIUM SOLGUNLU?U (Fusarium oxysporum Schlecht f.sp. melonis Snyder and Hansen)'NA KARŞI BA?IŞIKLIK KAZANDIRMA YÖNTEMİ İLE SAVAŞIM OLANAKLARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Kudret ERZURUM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Salih MADEN 1993, Sayfa: 75 Jüri: Prof. Dr. Salih MADEN Prof.Dr. GKirs el EEDÎLLER Prof.Dr.Nafiz DELEN Kavunlarda, Fusarium oxysporum f.sp. melonis'm. 1.2 nolu ırkının neden olduğu solgunluğa karşı savaşımda, trifluralin ve mikroorganizmalarla bağışıklık kazandırma yönteminin Yuva kavun çeşidinde uygulanabilirliği araştırılmıştır. Trifluralinin 0.5 ve İMg/g dozlarında tohum uygulaması, hastalığı inokulasyondan 36 gün soma sırasıyla %21.5 ve %12.9 oranında önlerken, aym dozlarda toprak uygulaması %39.8 ve %52.0 oranında solgunluğu azaltarak, hastalığı önlemede daha etkili olmuştur. Kavunda patojen olmayan Fusarium oxysporum'un iki izolatı [(18)2 ve (9)t] ve iki“formae speciales”'i (f.sp. lycopersici ve f.sp. niveum) ile tohum ve kök uygulamaları yapılmış, bu izolatlarla tohum uygulaması sonucunda hastalık sırasıyla %47.3, %38.1, %29.3 ve %32.1 oranında önlenmiş, aynı izolatların kök uygulaması da solgunluk gelişimini sırasıyla %45.3, %40.1, %32.8 ve %31.3 oranında önlemiştir. İlk gerçek yapraklarda sınırlı Colletotrichum lagenarium enfeksiyonu bitkileri solgunluğa karşı korumamıştır. Diğer yandan aynı fungusun kültür filtratının tohuma uygulanması hastalık çıkışında %29.5 oranında azalmaya neden olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Bağışıklık kazandırma, kavun, Cucumisinelo, Fusarium Solgunluğu, Fusarium oxysporum f.sp. melonis, ırk.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph.D.Thesis RESEARCHES ON THE CONTROL MEANS OF FUSARIUM WILT OF MELONS (Fusarium oxysporum Schlecht f.sp. melonis Snyder and Hansen) BY INDUCED RESISTANCE Kudret ERZURUM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof.Dr. Salih MADEN 1993, Page:75 Jury: Prof. Dr. Salih MADEN Prof.Dr. Gürsel ERDÎLLER Prof.Dr.Hafiz DELEN Applicability of induced resistance by trifluralin and microorganisms aganist Fusarium Wilt of melon on Yuva cv. caused by race 1.2 was evaluted. Application of trifluralin at the rate of 0.5 and 1.0 (ig/g to seeds and soil decreased the disease incidence 21.5, 12.9, 39.8 and 52.0 % respectively after 36 days of inoculation. Seed applications of the two isolates of non-pathogen Fusarium oxysporum [(18)2 and (9)i) and two formae speciales of it (f.sp. lycopersici and f.sp. niveum) yielded 47.3, 38.1, 29.3 and 32.1 % reduction in disease incidence while root applications of them gave 45.3, 40.1, 32.8 and 31.3 % reduction. Localised leaf infections of the first true leaf of melon by Colletotrichum lagenarium did not protect the plants against the disease while treatment of melon seed with culture filtrates of it gave 29.5 % disease protection. KEY WORDS: Induced resistance, muskmelon, Cucumis melo, Fusarium Wilt, Fusarium oxysporum f.sp. melonis, race.