Eurydema ornatum (L.) ve E ventrale KH. (Heteroptera : Pentatomidae)'nin pis koku bezlerinin morfolojik özellikleri üzerinde karşılaştırmalı araştırmalar
- Tez No: 24270
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUŞEN ATALAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Zooloji, Zoology
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 44
Özet
OZEÎ Heteroptera takimxnda bulunan pis koku bezleri, değişik nedenlerle son yıllarda önem kazanmıştır. 1991-1992 Yıllarında yapılan bu araştırmada, üzerinde bugüne kadar hiçbir çalışma yapılmamış olan E. ornatum ve E.ventrale'nin pis koku bezlerinin morfolojik özelliklerinin saptanması amaçlanmıştır. E. ornatum ve E.ventrale erginleri etil asetat emdirilmiş bir pamuk yardımıyla öldürülmüş ve stereoskobik binoküler mikroskop altında dissekte edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre dorso-abdominal pis koku bezleri diğer heteropter türle rinde olduğu gibi DG-,, DGp ve DGU olmak üzere üç açıklıktan oluşmuştur. Bunlar sırasıyla III- IV, IV-V ve V-VT.segmentler arasına yerleşmişlerdir. Ergin bireylerde DG-, daha aktif olduğundan tüm disseksiyonlarda çok iyi gözlendiği halde bazı bireylerin DG2 ve DG^'leri silik yapıya sahip olduğundan belirgin olarak görülememiştir. Bunun nedeni de bunların daha az aktif olmalarından kaynaklanmaktadır. Meta thoracic bezlerde ise rezervuar denilen koku maddesinin dapolanma yeri, iki türde de birbirine yakın boyutlarda bulunmuştur. E. ornatum' da rezervuarın eni ortalama 0.893, boyu 0.627 ve kalınlığı 0.163 olmasına karşın E.ventrale 'de eni I.324, boyu 0.788 ve kalınlığı ise 0.166 mm olarak saptanmıştır.. Şekilleri de, küçük farklılıklarla benzerlik göstermektedir. Disseksiyonu yapılan bu iki türün de rezervuarları tek parçadan oluşmuştur. E. ornatum 'un rezervuarı genellikle tek35 lob lu olmasına karşın E.ventrale'de rezervuar tUm "bi reylerde iki lobdan oluşmuştur. Kezervuarların sağ ve sol olmak Üzere üst köşelerinde ikişer kanal bulunmaktadır. Bunlar metacoxa'ya bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARATIVE INVESTIGATIONS ON THE MORPHOLOGICAL PROPERTIES OP SCENT GLANDS OF Eurydema ornatum (L. ) AND E.ventrale Kit. (HETEROPTERA: PENTATOMIDAE) The scent glands of Heteroptera are of great impor tance for several reasons in last decades. By this study which was carried out during '1991-1992, it was aimed to clarify the morphological properties of scent glands of E. ornatum and E.ventrale in detail. Adults or JE. orna turn and E.ventrale were killed by binocular ethyl acetate and -then dissected under stereoscopic/ micros- oope in regular way. as the result, dorso abdominal scent glands were ranged by three openings as DG-,, DG« and DG, such as other species of Heteroptera. These are located between III- IV, IV-V and V-VI, segments, respectively. In all adults of both species DG-, was more dis-tinctive than - DGp and' DG, because of its functional activity than DG2 and DGn which were sometimes unclear. Dimensions of the reservoirs of both species are seem similar to each other. The mean width of res.ervoir was 0.893, mean length was 0.627 and mean height was 0.163 *n E «orna turn whereas the same dimensions were 1.324, 0.788 and 0.166 mm in E.ventrale ^ respectively. The reservoir in37 E.ornatum was seen clearly compact instead of bilobed re servoir of E.ventrale. All reservoirs in "both species had two capillar channels which were originated from the top edges. This channels v/ere connected to mefcacoxal cavities.