Domateslerde kahverengi kök çürüklüğü (Pyrenochaeta Iycopersici Schneider und gerlach) ve patlıcangiller solgunluğu (Colletotrichum coccodes (wallr.) hughes) hastalıklarının gelişimini etkileyen bazı faktörler üzerinde
  1. Tez No: 24278
  2. Yazar: ERSU USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma 1991 yılında Ege üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünde yapılmıştır. Çalışmanın amacı, domateslerde kahverengi kök çürüklüğü (P.lyco persici) ve onunla birlikte izole edilen C.coccodes hastalığının teksel ve birlikte gelişimini etkileyen bazı faktörleri araştırmaktır. Araştırmada aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. - Her iki fungusun çok sayıda izolatıyla yapılanın vitro denemelerde, en iyi koloni gelişimi 25°C'de ger çekleşmiştir. ~ P.lycopersici C.coccodes izolatları ile ya pılan patojenisite testlerinde, P.lycopersici izolatları daha patojenik bulunmuştur. - Artan inokulum yoğunluğunda P.lycopersici en yüksek etkiyi göstermiştir. Bu durum C.coccodes birlikteliğinde de sürmüştür. C.coccodes 'de inokulum yoğunluğuna bağlı çok farklı bir etki gözlenmemiştir. - 15 C sıcaklıkta P.lycopersici bitki gelişimini en yüksek düzeyde engellemiştir. Bu etki, diğer sıcaklıklarda ve P.lycopersici ve C.coccodes birlikteliğinde de sürmüştür. Buna karşın C.coccodes 'te değişik sıcaklıklar, bitki gelişimi ve kök zararlanmaları üzerine, çok farklı72 bir etkide bulunmamıştır. - Tarla denemelerinde, C.coccodes 'in şaşırtmayla birlikte inokulasyonu en yüksek hastalık çıkışına neden olmuştur. Her iki fungusun teksel ve birlikte uygulamalara verim üzerinde istatistik! önemde bir fark oluşturmamışlardır.
Özet (Çeviri)
Studies on the Some Factors Effecting the Develop ment of the Di&eaes of.Tomatoe* Jteown Root Rot (Pyreno- chaeta lycopersici Schneider und Gerlach) and Solana - ceaus Wilt ( Collet o trechura cocodes (Wallr. ) Hughes) This study was realized in 1991 at the Ege Uni versity, Faculty Of Agriculture, Department of Plant Protection. The aim of this Study is to search for the ef fect of some factors on the growth of tomato associated with brown root disease and frequently isolated C.cocco- des. By the research, the following results were ob tained* -With most of the isolates tested in vitro, the best colonial growth was achieved at 25°C. - P. lycopersici isolates were found more viru lent in the pathogenicity tests than C.coccodes. - P. lycopersici showed the highest efficiency by increasing inoculum density. Similar results were »f obtained in the case of combination with C.coccodes. De - pending on the inoctrlum density, there was no great dif - fer ence in the effect.74 - The plant growth was Inhibited by P.lycopersici at the highest degree at 15°C. This effect continued at the other temperatures on the complex of P.lycopersi ci and C.coccodes. On the other hand, C.coccodes ne ver showed any different effect on the plant growth and development of root rot. - In the field experiments the highest disease severity occurred when the inoculation of C.coccodes was made at the transplanting. There is no statistical difference between yield values obtained from the treat ments of inoculation with »operate and combined Inoculum of two fungi.