Melatoninin fare ince ve kalin bağirsak motilitesi üzerine etkisi
Effects of melatonin on the motility of mouse small and large intestine
  1. Tez No: 242706
  2. Yazar: ZEHRA ELVAN ERALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKSİN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, farelerde ince ve kalın bağırsak bölümlerinin motilitesine melatoninin etkisinin in vitro ortamda incelenmesi ve doza bağımlı etkisinin ortaya konması amaçlandı. Çalışmada, 30-40 gram ağırlığında 42 adet ergin ve erkek BAB C fare kullanıldı. Duodenum, ileum, proksimal ve distal kolon parçalarına 1 gramlık gerim uygulanarak 15 ml Tyrode çözeltisi içeren izole organ banyosunda dengelenmeleri için 1 saat bekletildi. Tyrode çözeltisi içerisinde 1 saatlik uyum süresini takiben her doku için ayrı olacak şekilde çözelti içerisine agonistlerin kümülatif olmayan konsantrasyonları [asetilkolin 10-8-10-3 M (0,5 log artış), serotonin 10-10-10-4 M ve karbakol 10-8-3x10-3 M (0,5 log artış)] sırasıyla verildi. Her bir cevabın alınmasından sonra Tyrode çözeltisi ikişer dakika arayla iki kez değiştirilerek dokunun önceki tonusuna ulaşması ve çözelti içerisinde 10 dakika bekletilerek dokunun dinlenmesi sağlandı. Elde edilen kasılım cevapları hesaplanarak ilgili bağırsak parçası için agonistlere ait doz-cevap eğrileri çıkarıldı ve etkili dozlar her bir agonist için ayrı bir dokuda, melatoninin çeşitli konsantrasyonlarının (10-10-10-4 M) kümülatif olmayan biçimde aynı dokuda uygulanmasını takiben denendi.Asetilkolinin etkili dozunun yalnız başına kullanımı ile melatoninin çeşitli konsantrasyonlarının (10-10 M-10-4 M ) varlığında kullanımı sonucu elde edilen amplitütler arasında istatistiksel olarak fark bulunmadı. Duodenum ve ileum dokularında, melatoninin en düşük (10-10 M) ve en yüksek (10-4 M) dozlarının varlığında serotoninin etkili dozuna alınan kasılım cevapları karşılaştırıldığında, %60-65 oranında düşüşe rağmen aralarında fark ortaya konamadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to elicit the effects of melatonin in vitro on the motility of mouse small and large intestine and the effects of dose-dependent. In this study, 42 male and adult BAB C mice weighing between 30 and 40 gram were used. Duodenum, ileum, proximal and distal colon segments were suspended under a 1 gram load and allowed to equilibrate for an hour in isolated organ bath containing 15 ml Tyrode solution. After equilibration time for each tissue agonists added in solution noncumulative concentration [acetylcholine 10-8-10-3 M(0,5 log increase), serotonin 10-10-10-4 M and carbachol 10-8-3x10-3 M(0,5 log increase)] respectively. After stimulation, tissue washed once for every two minutes twice and tissue was waited 10 minutes until it got it starting stretching value. Obtained contraction responses calculated and for appropriate intestine?s segments dose-response curves belongs to agonists was drawed. Effective doses tested for each agonists in duodenum, ileum, proximal ve distal colon, presence of noncumulative melatonin concentrations (10-10-10-4 M).There were not differences statistically between using effective dose of acetylcholine alone and in the presence of various concentrations of melatonin (10-10-10-4 M) in amplitudes. In duodenum and ileum tissues, when the compare that the contraction responses obtained with effective dose of serotonin in the presence of the lowest (10-10 M) and the highest (10-4 M) concentrations of melatonin, in spite of increasing at the rate 60-65%, there were not differences between them.