Koyunlarda eksogen hormon kullanarak üremenin denetlenmesi olanakları
- Tez No: 45400
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİNAN BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZ üremenin denetimi amacıyla son yıllarda oldukça geliş tirilen eksogen hormon uygulamaları, koyunculuğu ileri olan ülkelerde yayılma alanı bulmaktadır. ülkemiz koyunculuğunun da batı bölgelerimizden başla yarak entarisi fleşme eğilimine girdiği gözlenmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmada çeşitli koşullarda uygulanabilecek eksogen hormon kullanım programlarını geliştirebilecek bilim sel araştırmalara ve uygulamalara ışık tutulması amaçlanmış tır. Son yıllarda yapılan araştırmalar üzerinde yogunlaşı- larak yurt dışında kullanılmaya başlanan yeni hormon ve uygu lama teknikleri hakkındaki bilgiler derlenmiş ve diğer teknik ve hormonlarla karşı laştırılmıştır. özellikle koyunların fotoperyodizme bağlı döngülerinde anahtar bir rol oynadığı bilinen melatonin hormonunun eksogen olarak kullanılabilme olanakları üzerinde durulmuştur. Entansif koyunculuk sistemlerinde 18 mg melatonin içe ren kulak implant larmm 70 gün süreyle uygulanmasının, üreme aktivitesi bakımından mevsimsel sınırlamaların üstesinden gelme ve döl verimini artırma konusunda kullanılabilir bir potansiyele sahip olduğu görülmektedir. Anahtar kelimeler s Koyun, üremenin denetimi, döl veri mi» eksogen hormon, melatonin.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The application of exogene hormones for control of reproduction has found a large extention are in development countries with respect to sheep breeding. There is a trend for intensive sheep breeding starting from western of our country. The application of exogene hormones in several condition from viewpoint of enlighten of scientific researches and application were aimed in this study. All information from recent years on new hormones and their application techniques were documented and comparisons with other techniques and hormones were made. In particular, possibilities of applicable of melatonin hormone known as playes a key role for oestrous cycle related to photoperiod- ism of sheep was considered. It has been concluded that application of 18 mg melato nin ear implants throughout 70 days overcomes on seasonal re stricted reproduction activities and increasing of prolifica cy in intensive sheep breeding systems. Key words : Sheep, control of reproduction, prolifica cy, exogene hormone, melatonin.