Genç sağlıklı erişkinlerde sözel akıcılık, büyüsel düşünce ve motor asimetri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of the relationships between verbal fluency, magical ideation and motor asymmetry in healthy young adults
  1. Tez No: 242712
  2. Yazar: MELEK SERPİL TALAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN NALÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Psikiyatri, Physiology, Neurology, Psychiatry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma sağlıklı genç yetişkin bireylerde ellilik, el becerisi, dil lateralizasyonu ve büyüsel düşünce skorunu belirlemek ve sözel akıcılık hızı ile hemisferik asimetri ve Büyüsel Düşünce Ölçeği puanı arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla tanımlayıcı ve deneysel olarak yapılmıştır. Çalışma kapsamına 18-26 yaşları arasında psikiyatrik ve nörolojik hastalığı olmayan 44 erkek/44 kız toplam 88 gönüllü üniversite öğrencisi alınmıştır. Araştırmanın verileri El Tercihi Anketi, Ayak Tercihi Testi, Parmak Vuru Testi, Sözel Akıclık Testi ve Büyüsel Düşünce Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde (ortalama, standart sapma, sıklık), korelasyon ve Independent?Samples t?testi, Mann Whitney U testi kullanılmıştır. 0,05'in altında olan p değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir.Araştırmada Parmak Vuru Testinde kadınların iki eli arasındaki performans farkının erkeklere göre daha fazla olduğu bulunmuştur. Erkeklerin hem sağ hem de sol el hızının kadınlarınkinden daha yüksek olduğu ve sol el hızının baskınlık puanını belirlemede ağırlığı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive and experimental study, in young healthy adults was, to determine fine manual skills, verbal fluency and magical ideation score, then was to evaluate the relationships between verbal fluency, magical ideation and motor asymmetry. A total 88 university students, between 18 and 26 years old, volunteered as participants. There were 44 female and 44 males and none of them had a history of psychiatric or neurological illness. The data of study were collected by using a Hand Preference Questionnaire, a Foot Preference Test, a Finger Tapping Task, a Verbal Fluency Task and the Magical Ideation Scale. Data analysis data were entered into Statistical Package for Social Science (SPSS) version 15for Windows (SPSS, IL, USA). The data was analyzed using percentages and Chi square, correlation, Independent?Samples t?test, Mann Whitney U tests.