Genç erişkinlerde klinik pilates egzersizlerinin kognitif fonksiyonlar ve hareket hızı üzerine etkisi
The effects of clinical pilates exercises on cognitive functions and speed of movement in healthy young adults
- Tez No: 542195
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ZENGİN ALPÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Egzersizin kognitif fonksiyonlara etkilerini araştıran çalışmalarda aerobik ve dirençli egzersizler üzerinde durulmaktadır. Pilates egzersizleri de hareketlere odaklanmayı gerektirmesi, beden-zihin bağlantısını geliştirmesi nedeniyle kognitif fonksiyonları olumlu etkileyebilecek bir fiziksel aktivite yöntemi olarak görünmektedir. Çalışmanın amacı Klinik Pilates egzersizlerinin kognitif fonksiyonlar ve hareket hızı üzerine etkinliğini aerobik egzersizlerle karşılaştırmalı olarak araştırmaktır. Dahil edilme kriterlerini taşıyan 77 sağlıklı genç erişkin randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Birinci gruba klinik Pilates egzersizleri (Grup 1), ikinci gruba orta şiddetli aerobik egzersiz (Grup 2), üçüncü gruba tek seferlik fiziksel aktivite eğitimi verildi ve kontrol grubu (Grup 3) olarak belirlendi. Grup 1'e ve 2'ye 3 gün/hafta, toplamda 4 hafta fizyoterapist gözetiminde egzersiz eğitimi verildi. Olgular eğitimin 1. ve 12. seanslarından sonra yaklaşık 2 saat içinde Nelson Hareket Hızı (NHTT), Stroop ve Sözel Akıcılık (SAT) testleriyle değerlendirildi. Verilerin analizinde SPSS 24.0 kullanıldı, p≤0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. 1. seans sonrası değerlendirmede; Grup 1'in NHHT değerleri diğer gruplara kıyasla daha yüksekti (p≤0,05), SAT harf akıcılık tekrar sayısı Grup 2'de diğer gruplara göre daha düşüktü (p≤0,05), Stroop puanları açısından gruplar arasında fark yoktu (p>0,05). 12. seans sonrası meydana gelen değişimler gruplar arasında karşılaştırıldığında SAT ve Stroop testlerinde anlamlı fark görülmezken (p>0,05), NHHT'de yalnızca Grup 1'in hareket hızında anlamlı bir artış, Grup 3'te anlamlı bir azalma bulundu (p≤0,05), Grup 2'de ise anlamlı fark yoktu (p>0,05). Bulgularımız doğrultusunda Pilates ve Aerobik egzersizlerin kognitif süreçlerle ilişkili olarak farklı etki mekanizmalarına sahip olabileceği düşüncesindeyiz. Klinik Pilates egzersizleri, genç erişkinlerde kısa dönemde bazı kognitif fonksiyonları geliştirmede (hareket hızı ve dikkatle ilişkili yönetici işlev kontrolü) olumlu katkılar sağlayabilecek bir fiziksel aktivite yöntemi olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Studies investigating the effects of exercise on cognitive functions are focused on aerobic and resistance exercises. Pilates-based exercises also appear to be a physical activity method that can positively affect cognitive functions as it requires mentally focusing on movements and enhances body-mind connections. The study aimed to investigate that the effects of clinical Pilates exercises on cognitive functions and speed of movement in comparison with aerobic exercises. 77 healthy young adults were randomly allocated to three groups. The first, second and third groups received clinical Pilates exercises, moderate aerobic exercises and one-time education about physical activity respectively. Group 1-2 were performed exercises for 4 weeks, 3 days a week under supervision of the physiotherapist. Participants were evaluated with Nelson Speed of Movement Test (NSMT), Stroop Test and Verbal Fluency Test (VFT), after the first and the 12th session of training. SPSS 24.0 was used in the analysis of data, p≤0,05 was considered significant. According to results; NSMT values of Group 1 were higher than the other groups' (p≤0,05), VFT phonemic fluency perseveration was lower in Group 2 than other groups (p≤0.05). There were no significant differences between groups in Stroop (p>0,05). In comparison of differences between two assessments there were no significant differences in VFT and Stroop between groups (p>0,05), in NSMT there was significant increase in Group 1's (p≤0,05), decrease in Group 3's (p≤0,05), no change in Group 2's (p>0,05). According to our results Pilates and Aerobic exercises may have different effect mechanisms in relation to cognitive processes. In the short term, Clinical Pilates exercises can be recommended as a method of physical activity that can improve some of cognitive functions (speed of movement and control of executive function related attention) positively in young adults.