Ülkemizde bebekler için üretilen kozmetiklerin mikrobiyolojik açıdan incelenmesi
- Tez No: 24273
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT DİZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
77 6. ÖZET Bu çalışmada, 24 bebek şampuanı, 18 bebek pudrası, 10 bebek yağı, 16 bebek kremi ve 10 bebek losyonu araştırılmıştır Bebek kozmetikleri, total aerobik bakteri sayımı, küf-maya sayımı ve patojen mikroorganizmalar bakımından incelenmiştir Aerobik bakteri sayımında“Letheen agar”, küf-maya sayımında“PDA”kullanılmıştır. Patojenlerden, S.aureus için“Baird Parker Agar”ve“Mannitol Salt Agar”, P. aeruginosa için“King Ward Raney's Medium B Agar”ve“Mac Conkey Agar”, S.typhimurium için“Bismuth sulphite Agar”, E.coli için“Eozin Methylen Blue Agar”C. albicans için“Sabourd Dextrose Agar”seçici ortamları kullanılmıştır. 24 bebek şampuanı mikrobiyolojik kalite yönünden incelenmiş olup, total aerobik bakteri sayımı yönünden 14'ünün, küf-maya sayımı yönünden 4'ünün kozmetik yönetmeliğinde belirtilen hükümlere uymadığı saptanmıştır, örneklerin hiçbirinde S.aureus, P.aeroginosa, E.coli, S.typhimurium, C.albicans, K.pneumonia gibi patojen mikroorganizmalara rastlanmamıştır. 15 pudra mikrobiyolojik kalite kontrolü yönünden incelenmiş olup, total aerobik bakteri sayısı yönünden 12'sinin, küf-maya sayımı açısından 5'inin_ kozmetik yönetmeliğinde belirtilen hükümlere uymadığı saptanmıştır, örneklerin birisinde patojen mikroorganizma E.coli, 2'sinde S.aureus bulunmuştur. 16 bebek kreminin mikrobiyolojik kalite kontrolü incelenmiş olup, total aerobik bakteri sayımı yönünden 4,ünün/ küf-maya sayımı yönünden de 4'ünün- kozmetik yönetmeliğinde belirtilen hükümlere uymadığı saptanmıştır. 10 bebek yağının mikrobiyolojik kalite kontrolü incelenmiş olup; total aerobik bakteri sayısı bakımından 6'sının^ küf-maya sayımı yönünden 4'ünü^ kozmetik yönetmeliğinde belirtilen hükümlere uymadığı saptanmıştır.78 10 bebek losyonunun mikrobiyolojik kalite kontrolü yapılmış olup, total aerobik bakteri sayısı yönünden 2'sinin,kozmetik yönetmeliğinde belirtilen hükümlere uymadığı saptanmıştır, örneklerin hiçbirinde küf-maya ve patojen mikroorganizma saptanmamıştır. İncelenen örneklerin hiç birisinde maya ve patojen maya saptanmamıştır. Anü'mikrobial aktivite belirlenmesinde“Disk Assay Yöntem”i için test organizmaları olarak S. aureus, E.coli, K. pneumonia, S.epidermidis, P. aeruginosa, B.subtilis, C.utilis kullanılmıştır. Antimikrobial aktivite denemelerinde farklı mikroorganizmalara farklı etkinin olduğu saptanmıştır. Biyostatik etkinlik kontrolü için test organizmalannı içeren örnekler, 1"2.,3.,4.,5.,6.,7.,14.,21.,28. günlerde test edilmiştir. Yapılan biyostatik etkinlik kontrolünde bebek kozmetiklerinde etkili koruyucuların bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
79 7. SUMMARY In this study, 24 baby shampoos, 18 baby powders, 10 baby oi^lO baby creams, 10 baby lotions have been investigated. Total aerobic plate count, yeast and mold count and pathogenic microorganisms of baby cosmetics were examineted. Letheen agar in aerobic plate count and PDA in yeast and mold count were used. Selective medium for pathogenic, microorganisms such as“Baird Parker Agar”and“Mannnitol Salt Agar”for S.aureus;“King Ward Raney's Medium B”and“Mac Conkey Agar”for P. aeruginosa;“Bismuth Sulphite Agar”for S.typhimurium,“Eozin Methylen Blue Agar”for E.coli ;“Mac Conkey Agar”for K.pneumonia and“Sabourd Dextrose Agar”for C. albicans were used. Microbiological quality control of 24 shampoos have been investigated. We have ?if found that 14 of them had total aerobic plate count and 4 of them were found mold and yeast count which are not allowed by the cosmetic regulations. In none of the samples pathogen microorganisms such as S.aureus, P. aeruginosa, E.coli, S.typhimurium, K.pneumonia, C.albicans were detected. Microbiological quality control of 18 powders have been investigated. We have found that 12 of them had total aerobic plate count and 5 of them were found mold and yeast count which are not allowed by the cosmetic regulations. One of the samples E.coli was found and two of the samples S.aureus were found as pathogenic miroorganisms.lniflof the samples anaerobic bacteria were found. Microbiological quality control of 16 baby creams have also been investigated. We have found that 9 of them had total aerobic plate count and 4 of them were found mold and yeast count which are not allowed by the cosmetic regulations. In none of the samples, pathogenic microorganisms were detected. On the other hand, microbiological quality control of 10 baby oils have been investigated. We have found that 6 of them had total aerobic plate count and 2 of them80 were found mold and yeast count which are not allowed by the cosmetic regulations. In none of the samples pathogenic microorganisms were detected. Microbiological quality control of 10 baby lotions have been investigated. We have found that 2 of themhad lotions total aerobic plate count which are not allowed by the cosmetic regulations. In none of the samples mold and yeast count and pathogenic microorganism were detected. In this study none of the samples tested, yeast and pathegenic yeast were detected. Disc assay method was used for determination of antimicrobial activity. S. aureus, E.coli, K. pneumonia, S.epidemidis, P. aeruginosa, B.subtilis, C.utilis were used as test oganisms for disc assay method, it has been determinated that different antimicrobial activity were tested for different microorganisms. Samples contaning teslmicroorganisms were tested for biostatical efficiency control at the end of 1 st, 2 nd, 3th,4th,5th,6th,7th,21th,28th4ayi^i6^Atf