İzmir ili ve çevresinde saptanan Tinea pedis yaygınlığı ve etkenleri
- Tez No: 24274
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
I 42 6.ÖZET Bu çalışmada, 1 Nisan 1991-30 Eylül 1991 tarihleri arasındaki 6 aylık sürede, Karşıyaka Devlet Hastanesi'nde Dermatoloji polikliniğinden, Mikoloji Laboratuvarına gönderilen 545 hastadan alınan kazıntı Örnekleri incelenmiştir; böylece, İzmir ili ve çevresinde Tinea pedis yaygınlığım ve etkenlerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Laboratuvara gelen hastalardan alınan ön bilgilerden sonra, kazıntı örnekleri önce %20'lik potasyum hidroksit (KOH) ile incelenerek, verilen sonuçtan ilgili hekimin bilgilendirilmesi sağlanmıştır. Ayrıca kazıntı örneklerinden 3 değişik besiyeririe ekim yapılmış 26°C'de en az 20 gün süre ile örnekler inkübe edilmiştir. Üreyen koloniler, makroskopik ve mikroskopik tanı yöntemleri kullanılarak ayırt edilmiştir. Çalışma sonucunda, Tinea pedis'in bütün dermatomikozlar arasında ilk sırada (%30.3) yer aldığı tespit edilmiştir. Tinea pedis tanısı konulan 165 hastanın yapılan kültürleri sonucunda, kadınların %59.4 ile ilk sırada yer aldığı ve bu rahatsızlığın en sık olarak 16-45 yaş grubunda (%69.8) ortaya çıktığı belirlenmiştir. Tinea pedis'in etkenleri olarak Trichophyton rubrum %60.9 ile birinci sırada yer almış, Trichophyton mentagrophytes %11 ile onu izlemiştir.
Özet (Çeviri)
43 7. SUMMARY In this study, 545 skin scraping samples, which were send to Mycology Laboratory from Karşıyaka State Hospital's department of Dermatology, were investigated. This research involves a six months time-lenght, from 1 april to 30 September 1991. The aim is to get knowledge about the distribution and the agent of Tinea pedis in Izmir and its surroundings. In the laboratory, after getting the pre-knowledge about the patient, the scraping samples were investigated in 20 % KOH and the results were given to the specialist physician who was connected with this. Furthermore, from these samples cultures were prepared by using three different culture mediums and they were incubated at 26°C for least 20 days. The multiplied colonies were distinquished by using macroscobic and microsqobic methods. After the investigations it was determined that among all dermatomycoses Tinea pedis with 30.3 % percentage, is the most prevaled one. Among 165 patients who have this illness the females are in the first place, with 59.4 % percentage. Furthermore, it is determined that Tinea pedis is generally seen in the age group of 16-45 years, with 69.8 % percentage. Among the agents of Tinea pedis, Trichophyton rubrum is in the first place (60.9 %) and it is followed by Trichophyton mentagrophytes with 27 % percentage.