Aterosklerotik kardiyovasküler hastalığı olan bireylerin kanlarında toksik metal düzeyleri
Blood toxic metal levels of patients with atherosclerotic cardiovascular diseases
- Tez No: 242736
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, invazif koroner anjiyografi veya periferik anjiyografi ile aterosklerotik damar hastalığı belirlenmiş olan bireylerle; KVH bulgusu olmayan sağlıklı gönüllü bireylerin kan kurşun ve kadmiyum düzeylerinin belirlenmesi ve biyokimyasal verilerle birlikte değerlendirilmesidir.Pb ve Cd analizi için mikrodalga fırında yakma işlemi yapıldı. Yakma işlemi sonrasında Grafit Fırınlı Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi ile metal analizleri gerçekleştirildi.Örneklere ait cinsiyet, yaş, sigara alışkanlık bilgileri, HDL, trigliserit, hemoglobin ve platelet ile bulunan sonuçlar arasındaki korelasyon SPSS 16.0 istatistik programı ile değerlendirildi. Aterosklerotik kardiyovasküler hastalığı olan 80 bireyin kan örneklerindeki ortalama Pb ve Cd düzeyleri sırasıyla 27,34 ± 1,85 ppb ve 3,18 ± 0,31 ppb olarak belirlendi. 51 bireyden oluşan kontrol grubunda Pb ve Cd düzeyleri sırasıyla 26,32 ± 1,55 ve 1,05 ± 0,09 ppb olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to detect the blood lead and blood cadmium levels of individuals with invasive coronary angiography or peripheral angiography together with the healthy individuals with no CVD findings and also the evaluation of results with biochemical data.Samples were digested inside a microwave oven for Pb and Cd analysis. Following microwave digestion, metal analysis was made with Graphite Furnace Atomic Absorption Spectrometer.Correlation between the results and gender, age, smoking, HDL, triglyceride, hemoglobin and platelet information was evaluated with SPSS 16.0 statistical software. Average blood Pb and Cd levels of 80 were found to be 27,34 ± 1,85 ppb and 3,18 ± 0,31 ppb, respectively.