Koroner arter hastalığı olan hastaların yürüyüş davranışlarının akıllı telefon kullanımı ile değerlendirilmesi
Assessment of walking behavior of patients with coronary artery disease with smartphone use
  1. Tez No: 922083
  2. Yazar: BİLAL ÇUĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN FİKRET GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Aterosklerotik kalp hastalığı çoğunlukla geniş damarlarda inflamasyon ve lipid birikiminin neden olduğu en sık kardiyovasküler hastalıktır. Kalp damar hastalarında egzersizin olumlu etkiler mevcuttur. Koroner arter hastalığı saptanıp revaskülarizasyon sağlanan hastalarda işlemden sonra hastaların egzersiz alışkanlıklarındaki değişikliğin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve metot: Çalışmaya aterosklerotik kalp hastalığı saptanan 52 hasta ile koroner arter hastalığı olmayan 52 kişi kontrol grubu olarak dahil edildi. KAH alınma kriteri; koroner anjiografi ile ciddi darlık saptanıp ve revaskülarize edilmesi tanımlandı. Hastaların yürüyüş adım sayıları akıllı telefon uygulaması olan adımsayar programları kullanılarak tespit edildi. Bulgu: Çalışmaya alınan hasta grubundaki yaş ortalaması 54.73±5.07 iken kontrol grubundaki yaş ortalaması 52.92±5.15 olarak hesaplandı. Çalışmaya alınan hastaların birinci hafta, ikinci hafta ve toplam adım sayıları karşılaştırıldığında; hasta grubunda adım sayıları daha fazla olarak bulundu ve bu değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p= 0.01; 0.002; 0.006, sırasıyla). Çalışmaya alınan kadın bireylerin birinci hafta, ikinci hafta ve toplam adım sayıları karşılaştırıldığında; kadın hasta grubundaki adım sayıları kontrol grubunda yer alan kadın bireylere göre daha fazla olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi. Çalışmaya dahil edilen erkek bireylerin bir haftalık, iki haftalık ve toplam adım sayıları karşılaştırıldığında; hasta grubunda yer alan erkeklerin adım sayısı daha fazla saptandı ve bu değerler karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p= 0.04; 0.005; 0.003, sırasıyla). Sonuç: Çalışmamızda KAH hastalarında adım sayıları belirgin olarak daha fazla saptandı. Çalışmamızda adım sayıları cinsiyetler açısından karşılaştırıldıklarında erkek popülasyondaki adım sayıları daha fazla bulundu. Cinsiyetler kendi içinde karşılaştırıldıklarında ise; KAH bulunan erkek bireylerdeki adım sayısı kontrol grubundan anlamlı olarak daha fazla bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Atherosclerotic heart disease is the most common cardiovascular disease caused by inflammation and lipid accumulation mostly in large vessels. Exercise has positive effects in cardiovascular patients. We aimed to evaluate the alteration in exercise habits after the revascularization procedure in patients with coronary artery disease. Material and method: The study included 52 patients with atherosclerotic heart disease and 52 patients without coronary artery disease as control group. Inclusion criteria for CAD was defined as severe stenosis detected by coronary angiography and revascularized. Patients' walking step counts were determined using pedometer programs with smart phone applications. Results: The average age of the patient group was 54.73±5.07 years, while the average age of the control group was 52.92±5.15 years. The number of steps in the first week, second week and total steps of the patients included in the study was found to be higher in the patient group and a statistically significant difference was found between these values (p= 0.01; 0.002; 0.006, respectively). Although the number of steps in the first week, second week and total number of steps of the female subjects included in the study was higher in the female patient group compared to the female subjects in the control group, it was not statistically significant. Male subjects included in the study were found to have a higher number of steps at one week, two weeks and total number of steps, and a statistically significant difference was found when these values were compared ((p= 0.04; 0.005; 0.003, respectively). Conclusion: In our study, step counts were significantly higher in CAD patients. When the number of steps was compared in terms of gender, the number of steps in the male population was found to be higher. The number of steps in male patients with CAD was significantly higher than in the control group when the genders were compared within themselves.