Kardiyovasküler hastalığı olan periodontitisli bireylerde antioksidan enzim ve malondialdehit düzeyleri
Antioxidant enzymes and malondialdehyde levels in periodontitis patients with cardiovascular disease
  1. Tez No: 236483
  2. Yazar: GİZEM KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YEŞİM BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, aterosklerotik kalp hastalığı olan bireylerde ve aterosklerozun risk faktörlerinden biri olan hiperlipidemi tanısı konmuş bireylerde, periodontal hastalığın varlığında/yokluğunda kanda ve dişeti oluğu sıvısı (DOS)'nda, oksidatif hasarın belirleyicisi kabul edilen malondialdehit (MDA) ve antioksidan enzimler olan süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GP-x) ve (katalaz) KAT konsantrasyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmamız, 52 kardiyovasküler hastalık (KVH)'lı; 30 hiperlipidemili ve 51 sistemik olarak sağlıklı olmak üzere toplam 133 gönüllü bireyde gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilen bireylerin plak indeksi (Pİ), gingival indeksi (Gİ), kanama indeksi (Kİ %), cep derinliği (CD) ve KAK (klinik ataçman kaybı) değerleri kaydedildi. Hastalardan alınan venöz kan ve DOS örneklerinde SOD, GP-x ve KAT enzimleri ile MDA düzeylerinin tayini yapıldı.KVH, hiperlipidemi ve sistemik olarak sağlıklı kontrol grubu arasında, klinik parametreler açısından fark yoktu.Genel olarak sistemik açıdan sağlıklı bireylere göre kan KAT düzeyleri hariç kan ve DOS antioksidan enzim ve MDA değerleri, KVH grubunda daha yüksek; hiperlipidemililerde ise yakın bulundu.Periodontal sağlıktan şiddetli düzey periodontitise artan lokal enflamatuvar durum, KVH varlığının DOS oksidatif stres parametrelerine olan etkisini maskeleyebilmektedir.Çalışmamız, KVH ve periodontitisin gerek sistemik gerekse lokal olarak oksidatif stres düzeylerinde çift yönlü etki oluşturabildikleri fikrini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the concentrations of malondialdeyhde (MDA), considered as the marker for oxidative stress, and the antioxidant enzymes superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GP-x and catalase (CAT) in blood and gingival crevicular fluid (GCF) of patients with or without periodontal disease, with atherosclerotic heart disease and with a hyperlipidemia history which is a risk factor for atherosclerotic disease.Our study was performed among a total of 133 volunteers constituted of 52 patients with cardiovascular disease (CVD), 30 patients with hyperlipidemia and 51 systemically healthy individuals. Plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP %), periodontal pocket depth (PPD) and clinical atachment loss (CAL) index values were recorded from the participants. SOD, GP-x and CAT enzymes and MDA levels were determined in venous blood and GCF samples taken from the patients.There were no differences between CVD, hyperlipidemia and systemically healthy group by means of clinical parameters.Generally, blood and GCF levels of antioxidant enzymes except CAT and MDA were found significantly higher in CVD group and similar in hyperlipidemia group in comparison to systemically healthy individuals.Local inflammatory state aggravating from periodontal health to severe periodontitis could mask the effect of CVD existence on the oxidative stress parameters of GCF.Our study supports the opinion that CVD and periodontitis could cause a two-sided effect both on local and systemic oxidative stress levels.