Repeat breeder ineklerde tohumlamayı izleyen farklı günlerde PRID ve GnRH ile sağaltım girişimleri
Treatment approaches of repeat breeder cows by PRID and GnRHusing on different post insemination days
  1. Tez No: 242737
  2. Yazar: OSMAN ERGENE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ALAÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, repeat breeder ineklerde tohumlama sonrası progesteron uygulamalarının ve progesteron üretimini stimüle eden GnRH enjeksiyonunun serum progesteron konsantrasyonu ve gebelik oranları üzerine etkileri araştırıldı.Çalışma materyali olarak, tedavi grubundaki inekler üç gruba ayrıldı. Grup I'deki hayvanlara tohumlamayı izleyen 12. günde GnRH enjeksiyonu yapıldı. Grup II'deki ineklere tohumlama sonrası 4-11. günler arası PRID uygulandı. Grup III'deki hayvanlara ise tohumlama sonrası 11-18. günler arası PRID uygulaması yapıldı. Tüm hayvanlardan uygulama günü, uygulama gününü izleyen 7. gün ve 21. günde progesteron analizi için kan örnekleri toplandı. Kontrol grubundaki hayvanlara ise herhangi bir uygulama yapılmadı. Bu gruptaki ineklerden 4.,7.,10.,13.,16.,19. ve 21. günlerde progesteron ölçümü için kan örnekleri toplandı. Tedavi sonrası yakın izlemeye alınan ineklerden 21. günde östrüs gösterenler tekrar tohumlandı ve sonuçları kayıt edildi.Gebelik oranları Grup I'de %33.3, Grup II'de %33.3, Grup III'de %46.6 ve Kontrol grubunda %20 olarak hesaplandı ve gruplar arasında istatistiksel bir fark bulunamadı (P>0,05). Uygulamayı izleyen 7. gündeki progesteron değerlendirmelerinde, Grup I ve Grup III'deki progesteron konsantrasyon artışının kontrol grubuna oranla istatistiksel olarak önemli olduğu belirlendi (P0,05).Sonuç olarak, tedavi gruplarındaki uygulama girişimlerinin, materyal olarak alınan repeat breeder ineklerde endogen progesteron hormonu düzeylerini yükseltmesine rağmen, gebe kalma oranları üzerinde istatistiksel anlamda önemli bir etkisi olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the effects of application of progesterone (PRID) and GnRH injection after artificial insemination on serum progesterone concentration and pregnancy rates in repeat breeder cows.In this experiment, repeat breeder cows were divided into 3 treatment groups. In group I, repeat breeder cows received an injection of GnRH after artificial insemination. In group II, repeat breeder cows received a PRID from day 4 to day 11 and in group III, materials received a PRID from day 11 to day 18. On application day, after 7 days from application day and on 21. day blood samples were obtained from all treated cows to assay serum progesterone concentrations. In control group repeat breeder cows did not receive any treatment. On 4.,7.,10.,13.,16.,19. and 21. days blood samples were obtained from all control repeat breeder cows to assay serum progesterone concentrations. Cows that were detected in estrous after days 19-21 were reinseminated and followed their pregnancy rates.Pregnancy rates were %33.3 in group I, %33.3 in group II, %46.6 in group III and %20 in group IV. There were no significant differences between four groups (P>0,05).