Kardiyovasküler klinikte erişkin hastalarda (30-60 yaş arası) sağlık personelinin ilaç uygulamalarındaki sorumlulukları
The responsibilities of health workers on drug administration to adult patients (between 30 and 60 years old) in cardiovascular clinic
  1. Tez No: 242748
  2. Yazar: AYLA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET DÖKMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kardiyovasküler klinikteki 30-60 yaş arası hastalara ilaç uygulamalarına ilişkingeliştirilen prosedürü uygulamak ve prosedürün ilaç uygulamalarındaki hataların üzerindekietkisini saptamak ayrıca sağlık personelinin kardiyovasküler hastalıkların tedavisi üzerindekietkisini göstermek, ilaçların yan etki oluşturma oranı ve erişkin toplumun sağlık personelihakkındaki düşünce ve beklentilerini araştırıldığı bu çalışma sonucunda;Çalışma grubunda hastaların büyük çoğunluğunun kendi hastalık ve kullandıklarıilaçla hakkında bilgi sahibi olmadığı sadece isimlerini bildikleri gösterilmiştir.Hastaların yarıdan fazlası kullanılan ilaçlar hakkında bilgi verilmediği, olgularınbüyük çoğunluğu ilaçların kullanım amacını, yan etkilerini ve ilaçlarla etkileşimini bilmediğihastaların ilaçlarla ilgili konularda bilgilendirildikleri zaman söylenen bilgileri anlayabildikleri ve ilaç kullanmadaki uyumunun arttığı gözlenmiştir.Hemşirelerin ilaçların yan etkileri konusunda takip ettiği, yan etki görülen hastalardamüdahale ettikleri gözlenmiştir.Hastaların %10'unda ilaç yan etkisi görüldüğü bunun polifarmasi ve sağlıkprofesyonellerine bağlı hatalardan kaynaklandığı gösterilmiştir.Olguların yarıdan fazlasına kullandıkları ilaçlar ve kontrole gelme konusundagerekliliği anlatılmıştır. Hastaların %68 oranında hemşirelerin ve doktorların güler yüzlüolmalarını istedikleri saptanmıştır.Bireylerde ilaç kullanımı ile ilgili az sayıda çalışma bulunmaktadır. Sebebi ne olursaolsun ilaç kullanım hataları hem bireye uygulanan tedaviden istenilen sonuçların alınmasınıengellemekte, hem de sağlık kurumlarının gereksiz şekilde ilaç kullanımına yol açmakta, budurum zaten zorlu olan sağlık bakım sistemimize daha da yük getirmektedir. Tüm bu faktörlerbirlikte değerlendirildiğinde, hastalarda polifasmasi ve hatalı ilaç kullanımının sağlık bakımsistemine ne kadar ağır bir yük getirdiği açıktır.Anahtar kelimeleri: kardiyovasküler ilaçlar, yan etki, polifarmasi, hasta.
Özet (Çeviri)
The practise of procedures related drug administration and the effect of procedure onto several application mistakes in cardiovascular clinic were investigated in this study. Also,the influence of health personnel on the treatment of cardiovascular diesease, and thepercentage of the side effect of drugs, and the opinions and expectations of adult patientpopulation about health personnel were observed.At the end of the study; it is occured that majority of the study patients have not beenadequate knowledge about their illness and consumed drugs except the name of drugs.More than half of the patients complaint that any aknowledgement had not been givenabout consumed drugs. Also, majority of the cases have not known the purpose of the drugusage, side effects of the drugs and drug interactions. It is observed that when the someknowledge given to patients about drugs, the patients could understand the knogledge abouttheir illness and drug effects. Also, they have been easily accommodated to consume of drugs.It was observed that nurses had followed the side effects of the drugs and hadintervened the patients who affected adversly.Side effects of the drugs were determined in 10 % of the patients. These side effectswere originated from polypharmacy and the faults of the professional health workers.The necessary of checking examination and consume of several drugs were explainedto more than half patients. As much as 68 % of the patients have been desired the doctors andnurses might been smiling.There are a little studies about individual drug use. Whatever happens the cause,mistakes of the drug usage are blockage the desirable treatment results and cause unnecessarydrug usage and source consumption also. This situation also causes excessive healthexpenditures. With respect to these factors, it is very clear that polypharmacy and faulty usageof drugs are bring a serious load to common health insurance system.Key words : cardiovascular drugs, side effect, polypharmacy, patient.