Edirne ili merkezinde 0-1 yaş arası bebeği olan annelerin anksiyete düzeyleri ve yardım arama davranışları
Anxiety levels of mothers who have 0-1 year babies in the center of edirne city and their attitudes towards help seeking
- Tez No: 242747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR DİNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma; doğum sonrası anksiyetenin görülme sıklığını ve etkileyen faktörleri belirlemek, bu faktörler ile yardım arama davranışları arasındaki ilişkiyi tanımlamak amacıyla tanımlayıcı tipte planlandı.Araştırmanın örneklemini, Edirne il merkezindeki on beş aile sağlığı merkezine kayıtlı 0-12 ay arasında bebeği olan anneler arasından randomize örnekleme yöntemi ile seçilen 244 anne oluşturdu (N=1551).Araştırma verileri, anne ve yakınlarına özgü sosyodemografik ve doğumsal özellikleri sorgulayan bilgi formu, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ve Yardım Arama Ölçeği ile toplandı.Araştırma verilerinin değerlendirilmesi SPSS 13.0 paket programı kullanılarak yapıldı.Araştırma grubunu yaş ortalaması 28.0±5.9, çoğunluğu lise mezunu (% 50.4), ekonomik durumlarını ?iyi? olarak ifade eden (% 47.5) ve çekirdek aile tipinde olan (% 69.3) anneler oluşturdu. Annelerin % 38.1'i ikinci gebeliğini yaşamış idi.
Özet (Çeviri)
Anxiety Levels Of Mothers Who Have 0-1 Year Babies In The Center Of Edirne City And Their Attitudes Towards Help Seeking.This research has been designed to identify the incidence of the postpartum anxiety and effective factors for the postpartum anxiety with the aim of investigating the relationship between these factors and mother?s attitudes towards seeking help in descriptive way.The sample of this research includes 244 mothers who were selected with random sampling technique from the mothers who have babies of 0-12 months and are registered to 15 Family Health Centers of Edirne City (N = 1551).The research data were collected by applying the information form which examines socio-demographic and congenital characteristics inherent in mothers and their kins, and administrating State Trait Anxiety Inventory (STAI) and Help Seeking Questionaire (HSQ).Research data were evaluated with SPSS 13.0 package programme.The research group was constituted by mothers whose average of age is 28.0±5.9, most of whom are high school graduates (% 50.4), who indicate their economic conditions ?well? (% 47.5) and who are from nuclear family (% 69.3). % 38.1 of mothers have experienced their second pregnancy.