Akut koroner sendromlu hastalarda Yaşam Kalitesi:EQ-5D Ölçeğinin geçerlilik ve güvenirlik çalışması
Quality of life in patients with acute coronary syndrome: Valıdatıon And Relıabılıty Study Of The EQ:5D Scale
  1. Tez No: 242751
  2. Yazar: HATİCE KAHYAOĞLU SÜT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP ÜNSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı akut koroner sendromlu hastalarda yaşam kalitesini ölçmek için EQ-5D genel yaşam kalitesi ölçeğinin Türkçe versiyonunun kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek ve akut koroner sendromlu hastalarda yaşam kalitesini klinik-sosyodemografik özelliklere göre incelemektir.Araştırma Şubat-Mayıs 2008 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji servis ve polikliniğinde akut koroner sendrom tanısı alan 122 hasta üzerinde yürütülen kesitsel tasarımdadır. Veriler EQ-5D genel yaşam kalitesi ölçeği, MacNew kalp hastalığına özgü yaşam kalitesi ölçeği ve demografik-klinik verileri kapsayan bir anket formu kullanılarak elde edildiHastaların yaş ortalaması 62.9±9.3, beden kitle indeksi ortalaması 27.0±3.6 olarak bulundu. 122 hastanın 88'ini (%72,1) erkekler oluşturmaktaydı. Hastaların çoğunluğu (%86.9) evliydi. Hastaların eğitim durumları incelendiğinde çoğunluğun (%70.5) ilköğretim seviyesinde olduğu, buna karşın üniversite eğitim düzeyine sahip olanların ise (%5.7) azınlıkta olduğu görüldü. 122 hastanın 81'ini (%66.4) emekliler oluştururken, çalışanların sayısı 12 (%9.8) olarak bulundu. Hastaların hastaneye geliş sayısı ortalama 4.5±3.5 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether use of the Turkish version of EQ-5D Health Related Quality of Life (HRQoL) scale in patients with acute coronary syndrome and to examine quality of life in patients with acute coronary syndrome by socio-demographigs and clinical characteristics.This study was a cross sectional design from February to May 2008 that conducted n=122 patients who were admitted to the cardiology department of Trakya University hospital due to acute coronary syndrome. Data were obtained from the patients using the Turkish version of the EQ-5D HRQoL scale and MacNew HRQoL instrument, and a brief questionnaire contains some socio-demographic and clinic characteristics.Mean age was found 62.9±9.3 and mean body mass index was found 27.0±3.6. Of the one hundred twenty two patients, 88 (%72.1) were male and most of them (%86.9) were married. When we examined education level, most of the patients had primary school degree (70.5%), however the minority (5.7%) of the patients had university degree. Of the one hundred twenty two patients, 81 (66.4%) were retired, however 12 (9.8) were workers. Mean number of hospital visit was found 4.5±3.5.